Pogoda: El Niño – upał i susza, czekają nas rekordowe temperatury. Raport IMGW

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku powinniśmy przygotować się na rozwój El Niño, który niesie za sobą nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Od bardzo wysokich temperatur i susze, po nadzwyczaj obfite opady. W okresie od lipca do września prawdopodobieństwo zmiany warunków z neutralnych do El Niño wynosi aż 80%!
El Niño jest naturalnie występującym wzorcem klimatycznym, który związany jest ze wzrostem temperatury powierzchni morza we wschodniej i środkowej części tropikalnego Oceanu Spokojnego. Jego występowanie to mniej więcej okres do 2 do 7 lat, a epizody trwają od 9 miesięcy do 1 roku. Przyczynia się on przede wszystkim do obfitszych opadów deszczu w niektórych częściach Ameryki Południowej, Stanów Zjednoczonych, Rogu Afryki i Azji Środkowej, może powodować poważne susze w Australii, Indonezji i części południowej Azji, a także napędzać huragany w środkowej i wschodniej części Oceanu Spokojnego.
Obserwowany jest wzrost temperatury od lutego 2023 roku wód powierzchniowych w strefie równikowej na Ocenia Spokojnym, a od połowy kwietnia w środkowo-wschodniej jego części, gdzie osiągnęły wartości charakterystyczne dla neutralnych warunków ENSO. ENSO oraz El Niño stanowią jeden z ważniejszych elementów zmienności klimatycznej naszej Ziemi. Jest to skala oddziaływania, która jest wyraźna w rejonie Pacyfiku i wpływa na klimat i pogodę w znacznej części planety. W skali globalnej także w Europie.
Bernat Patrycja
na podstawie: obserwator IMGW
fot: envato.elements