Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Pogoda>

Pogoda: El Niño – upał i susza, czekają nas rekordowe temperatury. Raport IMGW

Obrazek

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku powinniśmy przygotować się na rozwój El Niño, który niesie za sobą nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Od bardzo wysokich temperatur i susze, po nadzwyczaj obfite opady. W okresie od lipca do września prawdopodobieństwo zmiany warunków z neutralnych do El Niño wynosi aż 80%!

Patrycja Bernat6 maja 2023, 09:40
Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna, najprawdopodobniej jeszcze w tym roku pogodę na świecie zacznie kształtować El Niño. Oznacza to wzrost temperatury powietrza w wielu regionach w okresie maj-czerwiec wynosi 60%, a w kolejnych miesiącach rośnie do około 70% (czerwiec-sierpień) i 80% (lipiec-wrzesień).

El Niño jest naturalnie występującym wzorcem klimatycznym, który związany jest ze wzrostem temperatury powierzchni morza we wschodniej i środkowej części tropikalnego Oceanu Spokojnego. Jego występowanie to mniej więcej okres do 2 do 7 lat, a epizody trwają od 9 miesięcy do 1 roku. Przyczynia się on przede wszystkim do obfitszych opadów deszczu w niektórych częściach Ameryki Południowej, Stanów Zjednoczonych, Rogu Afryki i Azji Środkowej, może powodować poważne susze w Australii, Indonezji i części południowej Azji, a także napędzać huragany w środkowej i wschodniej części Oceanu Spokojnego.

Obserwowany jest wzrost temperatury od lutego 2023 roku wód powierzchniowych w strefie równikowej na Ocenia Spokojnym, a od połowy kwietnia w środkowo-wschodniej jego części, gdzie osiągnęły wartości charakterystyczne dla neutralnych warunków ENSO. ENSO oraz El Niño stanowią jeden z ważniejszych elementów zmienności klimatycznej naszej Ziemi. Jest to skala oddziaływania, która jest wyraźna w rejonie Pacyfiku i wpływa na klimat i pogodę w znacznej części planety. W skali globalnej także w Europie.

Bernat Patrycja 
na podstawie: obserwator IMGW
fot: envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)