Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Pogoda>

Polska przedzielona śnieżnym pasem

Obrazek

Nie licząc terenów górskich, najgrubsza warstwa śniegu, 17–18 cm, występuje obecnie w rejonie Torunia i Rzeszowa. Jednak daleko im do wyniku Zakopanego, gdzie warstwa białego puchu przekracza 80 cm.

Janusz Biernacki6 lutego 2023, 12:35
Ponad połowa obszaru Polski przykryta jest śniegiem, lecz jej warstwa chroniąca częściowo rośliny na polach przed mrozami, tj. przekraczająca 5 cm występuje na ok. ¼ terytorium. Co zaskakujące, tym razem Poznań, Białystok i Suwałki mają tylko niewielką jej grubość, po ok. 1 cm, która nie zabezpiecza roślin przed mrozami. Z kolei zachodnia część kraju, duże obszary woj. opolskiego, śląskiego i podlaskiego są pozbawione śniegu. Niestety, w wielu lokalizacjach ciągłym zagrożeniem są mrozy na wysokości 5 cm przy gruncie, np. wczorajszego poranka odnotowano w miejscowościach:
  • Wierzchowo (woj. zachodniopomorskie)  –8,4°C,
  • Śliwice (woj. pomorskie)  –14,8°C,
  • Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie)  –9,1°C,
  • Poznań (woj. wielkopolskie) –10°C,
  • Koło (woj. wielkopolskie)  –16,4°C,
  • Pułtusk (woj. mazowieckie)  –10,9°C,
  • Droniewice (woj. śląskie)  –13,3°C.
Na terenach zachodnich zagrożenie wymarzaniem ozimin jest mniejsze, gdyż tam sięgają dość ciepłe fronty powietrza znad Atlantyku. Dużo gorsza sytuacja występuje na północnym wschodzie Polski, gdzie docierają kolejne mroźne fale klimatu kontynentalnego, a mrozy w nocy przy gruncie spadają znacznie poniżej –10°C.
W dość dobrej sytuacji pogodowo-meteorologiczne są natomiast rejony od Gdańska i na wschód od Koszalina, przez Bydgoszcz, Toruń, Łódź Warszawę, Kielce, po Rzeszów i Lublin, gdzie warstwa śniegu na polach sięga od 6 do 18 cm (patrz mapa, źródło CMM IMGW).
Do końca tego tygodnia, tj. do 11.02, sytuacja ta ma się utrzymać, lecz po 13.02 śniegu będzie znacząco ubywać z powodu zapowiadanej fali ocieplenia nadciągającej z zachodu. Natomiast kulminacja mrozów spodziewana jest w czwartek, 9.02, kiedy synoptycy przewidują w dzień słoneczną pogodę. Na południowym wschodzie Polski temperatura w dzień będzie tego dnia oscylowała od –1 do –4°C, a w nocy od –10 do nawet –18°C (w Rzeszowie, z okrywą śniegu do ok. 19 cm). W tym czasie na zachodzie kraju będzie w dzień ok. 4°C, a w nocy –6°C, niestety na jego przeważającej części w dalszym ciągu bez okrywy śnieżnej. Nie wiadomo też, czy to końcowe ataki zimy, czy jej końcówka…
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)