Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Pogoda>

Prognoza pogody dla rolników: deszczowo w sobotę i niedzielę

Obrazek

Planując prace polowe na najbliższe dni warto sprawdzić pogodę, zwłaszcza jej podstawowe parametry, tj. prędkości wiatru i opady deszczu. Deszczowa będzie sobota i niedziela, lecz nie we wszystkich rejonach kraju.

Janusz Biernacki6 października 2022, 14:10
W trwających pracach polowych, w tym przy zbiorze buraków i ziemniaków, siewach lub podczas opryskiwania upraw, niezwykle ważna jest znajomość pogody. Czy wiatr lub deszcze pozwolą je kontynuować oraz na ile mogą utrudnić ich prowadzenie lub nakażą przerwanie. Pomocne w tym elemencie są prognozy publikowane przez krajowe centrum monitoringu w przedziale 4-dniowym. Symulacje komputerowe wskazują, że w kraju w najbliższych dniach umiarkowanych opadów deszczu należy spodziewać się w sobotę i niedzielę (patrz mapy; źródło IMGW).

W sobotę najsilniejszy deszcz spodziewany jest w woj. łódzkim (ok. 9 mm) oraz mazowieckim i podlaskim (po ok. 14 mm)
. Z kolei w niedzielę opady przesuną się na tereny województw wschodnich, a nieco więcej wody spadnie tylko w woj. podlaskim (ok. 8 mm). Przemieszczanie się fali chmur opadowych prezentuje mapa 2; źródło IMGW – stan na sobotę (8.10), godz. 18.oo; opad w mm/1 godz.

W monitorowanych dniach wystąpią też wiatry, które będą wiały ze średnią prędkością od 7 do 17 km/godz. Maksymalnie od 9 do 27 km/godz., czyli odpowiednio od 2,5 do 7,5 m/s. Prędkości ponad 4 m/s nakazują wstrzymanie zabiegów z użyciem opryskiwaczy. W sobotę podczas opadów w zachodniej połowie kraju będzie wiało z zachodu, a na wschodzie – z kierunku południowego.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)