Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Pogoda>

Radar w rejonie Tarnowa ostrzega przed powodziami

Obrazek

Radar zbudowany w powiecie tarnowskim, sfinansowany w dużej części przez środki UE, ostrzega przed lokalnymi powodziami z górskiej rzeki Biała.

Janusz Biernacki24 listopada 2022, 13:13
Od połowy ub.r. działa najnowocześniejszy w Polsce radar, który ostrzega mieszkańców rejonu Tarnowa przed powodziami. Urządzenie to jest częścią Lokalnego Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego i znajduje się w miejscowości Falkowa, gm. Ciężkowice. Projekt powstał 12 lat temu, kiedy po silnych ulewach górska rzeka Biała przelała się przez wały przeciwpowodziowe, zalewając Tarnów i jego okolice. Powódź spowodowała wielomilionowe straty, więc po katastrofie władze powiatu tarnowskiego postanowiły stworzyć mechanizm ochronny, który ostrzegałby przed wzbierającą wodą.
Mechanizm ostrzegania
Działający automatycznie radar w promieniu ok. 70 km skanuje chmury w dolinie rzeki Biała. Poza nim w skład systemu wchodzi ponad 20 zlokalizowanych na rzece i jej dopływach wodowskazów. Radar z Falkowa dokonuje pomiarów co minutę, co w sytuacji tzw. powodzi błyskawicznych, czy opadów nawalnych jest bardzo ważne. Jego program przelicza na bieżąco, czy opady zmieszczą się w korycie rzeki – jeśli nie, wysyła ostrzeżenia do odpowiednich służb i mieszkańców.
Mieszkańcy dorzecza Białej mogą się zarejestrować na stronie lsopbiala.pl i wybrać sposób, w jaki chcą otrzymywać ostrzeżenia – przez sms lub e-mail. Ostrzeżenia są wysyłane automatycznie 4 godz. przed zwykłą powodzią i 1 godz. przed nagłym wezbraniem wody w rzece. Straż pożarna, policja i pogotowie ratunkowe – takie ostrzeżenia przekazują okolicznym mieszkańcom nawet 48 godz. przed zdarzeniem.


Dzięki sąsiedzkiej współpracy z systemu mogą korzystać również ościenne powiaty, np. dąbrowski, gorlicki, nowosądecki, brzeski oraz bocheński, aby również mogły wcześniej ostrzec mieszkańców przed sytuacją zagrażającą wylewem rzeki Białej.
[bie; źródło: PAP]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)