Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Pogoda>

Są przymrozki, brakuje śniegu

Obrazek

Od wielu dni obserwujemy dość łagodną zimę, ale przygruntowe przymrozki występują każdego dnia, chociaż nie we wszystkich rejonach kraju.

Janusz Biernacki17 stycznia 2023, 12:55
Już po połowie stycznia, a zima w wielu rejonach Polski raczej symboliczna. Nieco groźniejsze jej skutki występują zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Obecnie pola i rosnące oziminy doświadczają najbardziej skutków mrozu, a konkretnie przygruntowych przymrozków. Ostatniej doby były one najsilniejsze w rejonie Bodzentyna (woj. świętokrzyskie), gdzie termometry minimalne przy gruncie pokazały –5,8°C. Niecałe –3°C odnotowano w miejscowościach Sukowice (woj. opolskie) i w Katowicach (woj. śląskie; patrz mapa i zestawienie).

Brakuje śniegu
Niestety w kraju wciąż brakuje efektywnej okrywy śnieżnej. Rośliny w całej Polsce są więc narażone na bezpośrednie działanie mrozu i wiatru. Nie tworzy się też rezerwa wodna na wczesnowiosenne potrzeby polowe.
Okrywa śnieżna o zróżnicowanej wysokości, średnio od 4 do 12 cm występuje tylko w obszarach górskich, w kotlinach śniegu jest więcej, z czego cieszą się zapewne wczasowicze i uczniowie z kilku województw, dla których rozpoczęły się już ferie zimowe (patrz mapa; źródło: www.meteomodel.pl).
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)