Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Pogoda>

Siarczysty mróz w Łodzi, temperatura przy gruncie spadła poniżej –20°C

Obrazek

Chociaż mamy jeszcze kalendarzową jesień, pierwszy atak zimy nastąpił w miniony weekend. Śniegi, mróz i marznące opady dały o sobie znać nie tylko kierowcom. Rośliny nie są jeszcze w pełni zahartowane, a muszą już mierzyć się z silnymi mrozami, lokalnie nawet „siarczystymi”.

Janusz Biernacki21 listopada 2022, 15:30
W sobotę, 19. listopada temperatury przy gruncie w wielu lokalizacjach spadły poniżej –10°C, a rekordzista – miasto Łódź – odnotowało tego dnia 5 cm nad gruntem mróz, którego nie powstydziłaby się sroga zima, tj. –20,7°C. Szczegółowe dane w wybranych lokalizacjach i mapa:

Jest okrywa śnieżna, ale nie wszędzie
W Polsce mamy też okrywę śnieżną, która chociaż częściowo chroni przed skutkami silnego mrozu. Niestety, w wielu lokalizacjach, gdzie spadki temperatur były największe lub duże, pola są pozbawione tej ochronnej warstwy.
Na znacznym obszarze kraju jest też ona niewielka, bo ma grubość od 1 do 3 cm, a w pasie od Wrocławia, przez Łódź do Olsztyna jest śladowa lub jej brak. Niektóre uprawy w centralnej części kraju mogły więc zostać uszkodzone przez tak drastyczne mrozy już w drugiej dekadzie listopada. Na tych obszarach należy więc za kilka dni zrobić ocenę kondycji plantacji, zwłaszcza jęczmienia i rzepaku ozimego. Będzie ona też możliwa dzięki ociepleniu, które jest zapowiadane za kilka dniu, co pozwoli dokładniej oszacować stan upraw (patrz mapa; źródło: www.meteomodel).
Jedynie w dużej części woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego okrywa śnieżna ma 7–12 cm. To wystarczyło, by uchronić oziminy przed wymrożeniem.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)