Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Pogoda>

Weekendowa prognoza pogody

Obrazek

Początek jesieni to w rolnictwie okres wzmożonych prac polowych. Trwają zasiewy upraw ozimych, zbiory kukurydzy kiszonkowej, a niebawem ziarnowej oraz buraka cukrowego i ziemniaka. Uprawy te zajmują łącznie obszar ponad 5 mln ha. Pracom tym powinna towarzyszyć umiarkowanie korzystna pogoda. Jaka będzie w najbliższych dniach?

Janusz Biernacki29 września 2022, 11:43
Bazując na wieloletnich obserwacjach stanów pogody i pomiarach towarzyszących im zjawisk atmosferycznych, Centrum modelowania meteorologicznego IMGW opracowuje strategiczne prognozy na potrzeby gospodarki, w tym sektora rolniczego. Dla rolnictwa są one szczególnie ważne, gdyż przeważająca część działalności tej branży odbywa się na otwartej przestrzeni środowiska. Oddziałują na niego wszystkie zjawiska pogodowe, które mają bardzo duże znaczenie na efekty i kontynuację prac polowych. Warto więc poznać niektóre ich parametry, zwłaszcza dotyczących najbliższych dni, tj. od czwartku – 29.09 do niedzieli –2.10 (patrz mapy; źródło IMGW).


Temperatura
W czwartek (29.09) i piątek (30.09) średnia temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju wyniesie 9–11°C. W sobotę (1.10) będzie nieco cieplej, gdyż termometry w wielu lokalizacjach pokażą od 9 do 12°C. W niedzielę będzie jeszcze cieplej. Na większości terenu Polski modele matematyczne przewidują bowiem wskazania od 12 do 14°C.
Opad
W czwartek niewielkie opady mogą pojawić się w centrum i na południowym wschodzie kraju. Nieco więcej deszczu należy spodziewać się w woj. podkarpackim. W piątek strefa opadów przesunie się na południowo-wschodnią połowę Polski. Więcej wody spadnie w woj. śląskim, świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim i podkarpackim. W sobotę deszczowe chmury zakryją niemal całe nasze terytorium, ale opady będą umiarkowane. Najwięcej deszczu spadnie w niedzielę, a opady spodziewane są w prawie całej Polsce, poza woj., lubelskim i podkarpackim.
Wiatr
Na czwartek i piątek prognozy modelowe przewidują na przeważającym obszarze kraju wiatr słaby, wiejący ze średnią prędkością 5–9 km/godz. Wzrośnie ona nieco w sobotę, do 10–14 km/godz., a w niedzielę od 10 do 17 km/godz.
Większość tych zjawisk nie powinna zatrzymać planowanych prac polowych, poza lokalnymi nieco większymi opadami oraz wyższą prędkością wiatru. Jego wartość powyżej 14 km/godz. (ok. 4 m/s) jest prawną granicą dozwoloną do wykonywania opryskiwania upraw.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)