Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Pogoda>

Jaka będzie pogoda w Wigilię 2022?

Obrazek

Jesień żegna się mrozem, a zima zaczyna ociepleniem. Zatem święta będą bez śniegu, którego jeszcze dzisiaj jest dość dużo na przeważającej części kraju.

Janusz Biernacki19 grudnia 2022, 12:28
Astronomiczną zimę powitamy 21, a kalendarzową 23 grudnia, od którego zacznie już dnia przybywać. Pogoda poukładała się jednak nietypowo jak na pory roku. Mamy jeszcze końcówkę jesieni, a od wielu już dni nad nami wiszą mrozy, które jeszcze dzisiaj na południowym wschodzie Polski przekraczały –20°C.
Od zachodu nadciąga jednak front z ciepłym powietrzem, który już w godzinach popołudniowych odczują mieszkańcy zachodniego pasa kraju, gdzie temperatura wzroście do ok. 3°C. W kolejnych godzinach i dniach ciepłe masy powietrza będą wędrowały na wschód co sprawi, że i w tych rejonach ubędzie wyraźnie śniegu (patrz mapy; źródło IMGW).
Ja prezentują mapy cyfrowe, Wigilia będzie dość ciepła, z minimalną temperaturą powietrza od ok. 1°C na północy kraju, poprzez 5–6°C w centrum, do ok. 7–8°C na południu Polski, zwłaszcza w jej zachodniej części. Niestety zamiast okrywy śnieżnej, kojarzącej się ze świętami i feriami zimowymi, niemal wszyscy zobaczymy bezśnieżne pola, drogi i lasy.
Komputerowe prognozy przewidują tego dnia także umiarkowane opady deszczu. Śladowe w pasie centralnym, ok. 3–4 mm wystąpią na południu i w rejonie Pomorza, a najwięcej deszczu, tj. do ok. 10 mm przewiduje się w zachodnich rejonach woj. pomorskiego.
Ocieplenie potrwa ok. tygodnia, gdyż od poniedziałku, 26.12 nad Polskę od północy nadciągnie kolejna fala z mrozami. Potrwa do ok. 3 stycznia, a temperatura powietrza w ciągu dnia spadnie w tych dniach ponownie do wartości –8; –12°C.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)