Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady KRUS>

Czy rolnik na podwójnym KRUS otrzyma takie wsparcie jak ubezpieczeni w ZUS?

W ostatnich latach bardzo wielu rolników skorzystało ze wsparcia PROW na uruchomienie dodatkowej działalności pozarolniczej i w związku z tym musiało przejść na tzw. podwójny KRUS. Teraz zastanawiają się oni nad tym na jakie wsparcie rządu mogą liczyć jako prowadzący taką działalność gospodarczą.

Andrzej Sawa24 kwietnia 2020, 08:24
Nasza redakcja została niemal zasypana pytaniami od Czytelników-rolników prowadzących dodatkową działalność gospodarczą, ubezpieczonych na tzw. podwójnym KRUS. Pytali, czy również im przysługują w ramach tarczy antykryzysowej świadczenia z tytułu utraconych dochodów, tak jak osobom prowadzącym działalność gospodarczą, zarejestrowanych w ZUS.

W ich imieniu skierowaliśmy pytania do Ministerstwa Rolnictwa. Z odpowiedzi resortu wynika, że osobom zarejestrowanym w KRUS nie przysługuje świadczenie postojowe oraz jednorazowa pożyczka. Formy wsparcia dla nich to zwolnienie ze składek emerytalno-rentowych za II kwartał, zasiłek opiekuńczy i przedłużenie orzeczeń w sprawach rentowych oraz zasiłek za czas kwarantanny (15 zł dziennie – red.).

– Obecnie trwają prace rządu nad projektem kolejnej specustawy związanej z przeciwdziałaniem skutkom wirusa. Znalazła się w nim propozycja MRiRW przyznania świadczenia postojowego dla osób ubezpieczonych w KRUS – informuje Małgorzata Książyk, dyr. departamentu komunikacji i promocji MRiRW. Propozycja ta została wysłana przez resort do KPRM jeszcze 16 kwietnia.
as
Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)