Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady KRUS>

Epidemia koronawirusa: KRUS chce podwyższenia składek dla rolników

Obrazek

Rolnicy już ponoszą konsekwencje kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Czy pomysł KRUS o podwyższeniu składek jest w takim momencie uzasadniony? Zobacz stanowisko Wielkopolskiej Izby Rolniczej w tej sprawie.

Dominika Mulak24 marca 2020, 15:38
Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, w obliczu sytuacji epidemiologicznej w Polsce, z dużym zaniepokojeniem i dezaprobatą przyjął informację o propozycji podwyższenia składek KRUS, która została podjęta podczas posiedzenia Rady Społecznej KRUS w czwartek 19 marca br. Zdaniem WIR, argumentowanie podwyżek obecną sytuacją w kraju wskazuje tylko na kompletny brak logiki tych działań.

- Porównując podwyższone składki z propozycją odszkodowania należy zauważyć, że aż 100 tys. rolników musiałoby zachorować, aby skonsumować kwotę zebraną w ramach tej podwyżki - napisano w piśmie do prezesa KRiR.

Jak czytamy dalej w stanowisku WIR, biorąc pod uwagę ogłoszony przez rząd pakiet pomocowy dla społeczeństwa i przedsiębiorców na poziomie 212 mld złotych, obciążanie rolników w tym samym czasie dodatkowymi kosztami jest nieuzasadnione.

- Nasze największe zdziwienie wywołuje fakt, że za tymi propozycjami opowiadają się nasi przedstawiciele będący w radzie społecznej KRUS. Rolnicy już ponoszą konsekwencje kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Ceny płodów rolnych spadają podczas gdy ceny żywności w sklepach rosną. Zamyka się wiele kanałów dystrybucji, zwłaszcza dla producentów warzyw, owoców, czy kwiatów - napisano w piśmie.

Zarząd WIR apeluje o podejmowanie działań łagodzących skutki obecnej sytuacji a nie zwiększających obciążenia!


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)