Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady KRUS>

Zasiłek macierzyński z KRUS – ważny jest termin złożenia wniosku

Obrazek

Pani Katarzyna z woj. wielkopolskiego z uwagi na perturbacje zdrowotne wniosek o zasiłek macierzyński złożyła do KRUS z poślizgiem, co skończyło się...  wypłatą pieniędzy, ale bez wyrównania. Zobacz komentarz naszego eksperta.

16 stycznia 2023, 12:29

Jestem rolniczką i prowadzę wraz z mężem 25-hektarowe gospodarstwo. Podlegam w KRUS ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. W sierpniu 2022 r. urodziłam dziecko. Miałam komplikacje poporodowe i wniosek o zasiłek macierzyński złożyłam do KRUS dopiero w listopadzie. KRUS przyznała mi zasiłek macierzyński na 52 tygodnie w kwocie 1 000 zł miesięcznie, ale podjęła jego wypłatę od dnia złożonego wniosku. Od sąsiadki dowiedziałam się, że powinnam dostać zasiłek macierzyński od dnia urodzenia dziecka. Ona złożyła wniosek po 2 miesiącach od urodzenia dziecka i dostała wypłatę z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka. KRUS poinformowała mnie, że spóźniłam się z wnioskiem. Czy słusznie nie dostałam wyrównania zasiłku macierzyńskiego od sierpnia?

Katarzyna K. (woj. wielkopolskie)

Odpowiedź:

W myśl art. 35a, ust. 1, pkt 1 ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2022 r., poz. 933, 1155), zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej, która jest matką albo ojcem dziecka. Zasiłek przysługuje w kwocie 1 000 zł miesięcznie przez 52 tygodnie od dnia urodzenia dziecka. Podstawą do rozpatrzenia uprawnień do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka jest wniosek złożony do jednostki organizacyjnej KRUS. Zgodnie z art. 35b, ust. 2 ww. ustawy, prawo do zasiłku macierzyńskiego ustala się, począwszy od miesiąca urodzenia dziecka, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do zasiłku został złożony w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia dziecka.

W przypadku złożenia wniosku po upływie 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka (nie później niż w okresie przysługiwania) prawo do zasiłku macierzyńskiego ustala się od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. Z pytania wynika, że wniosek o zasiłek macierzyński złożyła pani po upływie 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, wobec czego KRUS zgodnie z ww. przepisem przyznała pani zasiłek od miesiąca, w którym został złożony wniosek.

Fot. Envato elements

Ewa Jaworska-Spicak wizytówkaTen artykuł pochodzi z wydania 01/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)