Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady KRUS>

Zasiłek opiekuńczy z KRUS dla rolników przedłużony

Obrazek

KRUS wydłużył termin pobierania zasiłku opiekuńczego do 26 kwietnia. Wsparcie to przysługuje ubezpieczonym rolnikom, a także domownikom z tytułu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki. Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z KRUS?

15 kwietnia 2020, 15:02
W związku z trwającą epidemią koronawirusa, rolnicy i domownicy, którzy opiekują się dziećmi z tytułu zamknięcia szkół, zakładów opiekuńczo-wychowawczych i placówek oświatowych mogą  ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Termin mija 26 kwietnia 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje z tytułu opieki nad dzieckiem:

•    w wieku do ukończenia 8 lat,
•    legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat,
•    legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

KRUS zaznacza, że z zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać zarówno rodzice, którym taki zasiłek został przyznany z tytułu wcześniejszej opieki nad dzieckiem, jak i rodzice, którzy wystąpią z wnioskiem po raz pierwszy.

Skąd pobrać wniosek?


Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest na wniosek. Można go pobrać TUTAJ.

- Jeżeli w złożonym przed 10 kwietnia 2020 r. wniosku o zasiłek opiekuńczy wskazano okres opieki nad dzieckiem po 10 kwietnia 2020 r. i spełnione zostały pozostałe warunki niezbędne do uzyskania prawa do tego zasiłku, to prawo do tego zasiłku zostanie przyznane na cały wskazany okres opieki, ale nie dłużej niż do 26 kwietnia – wyjaśnia KRUS.

Jak złożyć dokumenty?


W związku z epidemią koronawirusa odziały regionalne i placówki terenowe KRUS nie prowadzą bezpośredniej obsługi interesantów. Wniosek można więc złożyć:

•    za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej,
•    przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS - ePUAP,
•    w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym,
•    osobiście za pomocą "wrzutni".

Więcej informacji w KRUS


Kasa uruchomiła także specjalną infolinię, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat zasiłków opiekuńczych dla ubezpieczonych w KRUS. Numer infolinii 22 290 35 06, czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.00.

Szczegółowe informacje na temat zasiłków opiekuńczych dostępne są także na stronie internetowej KRUS:

oprac. Kamila Szałaj na podst. KRUS

Fot. Sierszeńska


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)