Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Porady mechanika>

Jak to naprawić? Pogotowie warsztatowe top agrar Polska: ABC gwintowania

Łatwość montażu, demontażu oraz wykonania sprawia, że połączenie śrubowe są bardzo popularne. Podpowiadam jak prawidłowo wykonać gwint oraz zregenerować uszkodzone detale.

Paweł Twardowski5 października 2021, 20:00

Podczas majsterkowania lub ulepszania maszyn rolniczych często zachodzi potrzeba przymocowania takich detali, jak np. dodatkowa osłona czy obudowa łożyska.

Z pomocą przychodzą połączenia gwintowe, które mają wiele zalet. Dają się one łatwo montować i demontować, a ich wykonanie sprawnemu majsterkowiczowi nie stwarza problemu.

Od czego zacząć?

Do wykonywania gwintów wewnątrz otworów potrzebne będą gwintowniki i w tym przypadku możemy mówić o gwintowaniu. Nacinając gwint na stalowym pręcie mówimy i narzynaniu i niezbędny będzie zestaw narzynek. Oczywiście uzupełnieniem  będą pokrętła i oprawki oraz komplet wierteł. Ceny zestawów do wykonywania połączeń śrubowych w ramce.

Moim zdaniem warto wyposażyć warsztat w zestaw podstawowych detali. Przyda się on z pewnością nie tylko podczas wykonywania nowych połączeń, ale także w poprawianiu czy oczyszczaniu tych starych i skorodowanych.

Nacinanie gwintów na stalowych prętach nie stwarza problemu i nie ma tu większej filozofii. Na pręcie o średnicy 8 mm natniemy tylko gwint M8. Gwintując pręt warto wcześniej załamać jego krawędź, co ułatwi wprowadzenie narzynki. Obowiązkowo trzeba także zwilżyć gwintowaną powierzchnię olejem.

Rozpoczynając pracę trzeba zwrócić uwagę na prostopadłe do przekroju pręta wprowadzenie narzynki. Kiedy tylko chwyci, wykonanie gwintu zajmie przysłowiową chwilkę. Podczas narzynania warto co poł obrotu pokrętłem wykonywać ruchy powrotne, co ułatwi oczyszczenie się narzynki z wiórów. W przeciwnym razie możemy ją uszkodzić lub zniszczyć nowy gwint.

Większy problem jest z gwintowaniem, dlatego, że konieczne jest wcześniejsze  nawiercenie otworu o właściwej średnicy. Jeśli chcemy wykonać gwint M8, to niestety nie możemy użyć wiertła o średnicy 8 mm. Śruba M8 ma 8 mm średnicy mierząc ją po zarysie gwintu, więc taka śruba po prostu wpadnie w otwór. Konieczne jest zatem wykonanie mniejszego.

Więcej informacji w najnowszym filmie poradnikowym. Zachęcam do oglądania!


Średnice otworów pod wybrane rozmiary gwintów metrycznych

 

Gwint

skok gwintu (mm)

zalecana średnica wiertła (mm)

M5

0,8

4,2

M6

1

5

M8

1,25

6,8

M10

1,5

8,5

M12

1,75

10,2

M14

2

12

M20

2,5

17,5

 Paweł TwardowskiPicture of the author
Autor Artykułu:Paweł Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)