Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Porady mechanika>

Wymiana oleju silnikowego w ciągniku rolniczym. Kiedy i jaki olej wybrać?

Obrazek

Okres wymiany oleju silnikowego liczący od 250 do 300 godzin, wielu rolnikom na stałe wyrył się w pamięci, jednak wraz z wprowadzeniem na rynek nowszych konstrukcji, uległ on znacznemu wydłużeniu. Co wpływa na częstość wymiany oleju? Jak dobrać odpowiedni olej do silnika?

Jan Beba19 lutego 2023, 06:00
Na częstotliwość wymiany oleju w silniku ciągnika wpływa mnóstwo czynników, między innymi konstrukcja. Polepszenie konstrukcji silnika ma podobny wpływ na dłuższy interwał serwisowy, jak poprawa parametrów oleju. Zmieniły się one nie do poznania, m.in. dzięki coraz to nowym dodatkom uszlachetniającym, między innymi inhibitorom korozji. Współczesne silniki to brak problemów z uszczelnieniem, a chropowatość powierzchni jest niewielka przez co elementy nie muszą się docierać w pierwszych godzinach pracy. Wpływ ma również układ oczyszczania spalin. Pamiętajmy, że do silników z DPF, musimy stosować oleje niskopopiołowe. Kilka lat temu firmy chwaliły się wydłużeniem interwału serwisowego do 500 czy 600 godzin, a dziś producenci zachęcają do wymiany oleju co 750, a nawet 1000 godzin.

Olej silnikowy do ciągnika – jaki wybrać?

Dobierając olej, musimy trzymać się zaleceń producenta. Chodzi tutaj przede wszystkim o klasę jakości. Nowoczesny olej może zaszkodzić starszemu silnikowi. Szczególnie w okresie gwarancji trzymajmy się bezwzględnie instrukcji. Niestety w  instrukcji obsługi nie zawsze znajdziemy przydatne w doborze oleju informacje, bo dziś sama klasa oleju, np. 15W40 nie wystarczy. Dlatego warto korzystać z wyszukiwarek olejów, które są dostępne na stronach producentów. W takiej wyszukiwarce można w kilku krokach wyszukać posiadany model ciągnika. Wystarczy wpisać posiadany model i jego rocznik, a następnie otrzymamy listę zalecanych olejów.

Więcej informacji: Kiedy zmienić olej silnikowy w ciągniku rolniczym? - Rozmowa z ekspertami.  Tomasz Kalociński z firmy John Deere oraz dr Mirosław Czechlowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Jarosław Dębski z firmy Syntaco.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)