Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Porady>

Naucz się mówić o swoich potrzebach

Jestem mężatką od wielu lat. Z pozoru nasze małżeństwo układa się dobrze. Jesteśmy razem, ale jakby obok siebie, a ja wewnątrz czuję, że czegoś mi w tym wszystkim brak, że nie do końca się rozumiemy…

Paulina Janusz-Twardowska11 sierpnia 2021, 12:12

Kiedy nie potrafimy komunikować o swoich potrzebach, dochodzimy do momentu, w którym mamy czegoś dość, brakuje nam sił i właśnie wtedy te potrzeby wykrzykujemy, będąc rozczarowani czy rozzłoszczeni. Aby o nich zakomunikować, trzeba najpierw je zauważyć.

Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś, czego ci trzeba? Czy jest to akceptacja, uznanie, bliskość, bezpieczeństwo emocjonalne, szczerość, miłość, szacunek, wsparcie, zaufanie, zrozumienie, niezależność? Dlaczego właśnie te, a nie inne potrzeby są dla ciebie ważne i co dla ciebie znaczą? Czy są respektowane przez innych?

Aby powiedzieć mężowi o swoich potrzebach, konieczna jest asertywność, czyli uznanie, że twoje potrzeby są tak samo ważne, jak jego. Jeśli wiesz, na czym ci zależy i chcesz powiedzieć o tym, co jest dla ciebie ważne, możesz zacząć od rozmowy. Zacznij od komunikatu JA, zamiast TY.

Kiedy rozpoczniesz zdanie od JA, pozbawiasz przekaz charakteru oskarżenia, obwiniania czy ataku, wtedy ta druga osoba chętniej posłucha, o czym mówisz, bo sama będzie czuła się bezpiecznie.

Zamiast: "Ty w ogóle nie spędzasz ze mną czasu, masz mnie gdzieś, a ja zostaję ze wszystkim sama", powiedz: "Potrzebuję Twojej uwagi i bliskości. Jestem bardzo szczęśliwa, kiedy pokazujesz, że jestem dla Ciebie ważna".

Masz problem z relacjami rodzinnymi, sąsiedzkimi czy wychowaniem dzieci? Potrzebujesz podpowiedzi, jak radzić sobie w natłoku codziennych spraw? Pisz do nas! Na pytania Czytelniczek odpowiada Magdalena Michalak, terapeuta rodzinny, life & family coach. Czekamy pod adresem psycholog@topagrar.pl.Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)