StoryEditor

O projekcie „Opieka w zagrodzie" kilka słów…

Z Aleksandrą Bielińską, specjalistą ds. rozwoju obszarów wiejskich i projektowania KPODR w Minikowie rozmawiamy o realizowanym w województwie kujawsko - pomorskim programie „Opieka w zagrodzie". Jego głównym celem jest zwiększenie dostępności usług opiekuńczo - aktywizujących dla seniorów w formie opieki dziennej.
27.06.2019., 15:06h
Skąd pomysł na projekt „Opieka w zagrodzie" i kto jest jego inicjatorem?

Aleksandra Bielińska: Inicjatorem jest dyrektor KPODR w Minikowie, Pan Ryszard Kamiński. Współpracował on z lokalnymi liderami z powiatu leżajskiego, którzy jako pierwsi zaczęli interesować się wprowadzeniem tzw. gospodarstw opiekuńczych. Korzystali oni wówczas z doświadczeń holenderskich. Nasz projekt „Opieka w zagrodzie" jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko–Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Jest to „kontynuacja” poprzedniej edycji programu „Zielona opieka".

Czy wcześniej byli Państwo zobaczyć jak funkcjonuje gospodarstwo opiekuńcze?

A.B.: W 2014 odbyła się wizyta studyjna w Holandii gdzie odwiedziliśmy gospodarstwa, które tam funkcjonują. Takie gospodarstwa są prowadzone również we Włoszech, Anglii, Niemczech. Przypuszczam, że w Polsce w każdym województwie przez Regionalny Program Operacyjny można starać się o projekt wspierający seniorów na wsi.

Ile gospodarstw w woj. kujawsko-pomorskim bierze udział w tym projekcie?

A.B.: Obecnie trwa „druga edycja” tego projektu. Bierze w nim udział 14 gospodarstw, do których uczęszcza 75 osób. Docelowa liczba seniorów z trzech turnusów, które odbywają się w ramach całego projektu ma wynieść 225.

Czy udział w projekcie mogą brać tylko rolnicy?

A.B.: Nie. Udział w naszym projekcie „Opieka w zagrodzie” jest kierowany do wszystkich seniorów mieszkających na wsi, a więc nie tylko do rolników. Ponadto nie decyduje wiek, lecz potrzeba opieki, więc ze wsparcia mogą korzystać też osoby z niepełnosprawnościami. Do prowadzenia gospodarstwa opiekuńczego w województwie kujawsko – pomorskim mogły zgłaszać się osoby, które prowadziły bądź prowadzą gospodarstwo rolne. Dla nich uczestnictwo w tym projekcie może być traktowane jako dodatkowe źródło dochodu.

Jakie powiaty z województwa kujawsko – pomorskiego biorą udział w projekcie?

A.B.: Głównie są to gospodarstwa z powiatu brodnickiego, golubsko – dobrzyńskiego, lipnowskiego, rypińskiego sępoleńskiego, świeckiego, tucholskiego, wąbrzeskiego, żnińskiego i mogileńskiego.

Czy udział w codziennych zajęciach w gospodarstwach opiekuńczych jest płatny?

A.B.: Jest całkowicie darmowy. Projekt finansowany jest przez Europejski Fundusz Społeczny. Ogólna wartość projektu to 3,8 mln zł i jest on dofinansowany ze środków UE w kwocie 3,2 mln zł. Koszt miesięcznej opieki nad jedną osobą wynosi około 1830 złotych. Wliczone są w to koszty związane z zapewnieniem opieki w gospodarstwie i wyżywieniem seniorów. W projekcie istnieją także inne koszty, które zostały poniesione w czasie organizacji gospodarstw - kursy dla opiekunów, zakup sprzętu, działania promocyjne itp.

Ile osób wzięło udział w poprzedniej edycji?

A.B.: Z poprzedniej edycji programu skorzystało 246 seniorów i osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że projekt dalej będzie się cieszył tak dużym zainteresowaniem.

 
O tym jak wygląda codzienne życie w gospodarstwie opiekuńczym przeczytacie w lipcowym wydaniu "top agrar Polska" oraz w artykule: Zagroda dla seniora
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 23:03