Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Porady>

Prawo: Dzierżawa a kupno i sprzedaż gruntu

Obrazek

Pytanie: Dzierżawię grunt na umowę pisemną, na 10 lat z datą pewną. Ziemia ta jest wystawiona na sprzedaż. Co się stanie z dzierżawą, jeśli gruntu nie kupię?

adw. Mikołaj Pomin8 maja 2019, 06:00
Odpowiedź: Umowa dzierżawy zawarta na czas oznaczony, opatrzona datą pewną ma zapewnić trwałość tego stosunku prawnego. Skoro bowiem strony umówiły się na określony czas, to wcześniejsze rozwiązanie umowy może nastąpić wyjątkowo, w ściśle określonych sytuacjach.

Generalnie zatem rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia takiej umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy taką sytuację przewidują strony. Powyższe dotyczy również sytuacji, gdy nieruchomość jest sprzedana –  nowy właściciel zobowiązany jest honorować dzierżawę. Gdyby jednak umowa nie została opatrzona datą pewną przed sprzedażą, nowy właściciel mógłby umowę rozwiązać z zachowaniem okresu  wypowiedzenia nawet wtedy, gdy umowa została zawarta na czas oznaczony.

Adwokat Mikołaj Pomin

Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Możesz zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe:

Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy