Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Porady>

Prawo: Dzierżawa a kupno i sprzedaż gruntu

Obrazek

Pytanie: Dzierżawię grunt na umowę pisemną, na 10 lat z datą pewną. Ziemia ta jest wystawiona na sprzedaż. Co się stanie z dzierżawą, jeśli gruntu nie kupię?

adw. Mikołaj Pomin8 maja 2019, 08:00
Odpowiedź: Umowa dzierżawy zawarta na czas oznaczony, opatrzona datą pewną ma zapewnić trwałość tego stosunku prawnego. Skoro bowiem strony umówiły się na określony czas, to wcześniejsze rozwiązanie umowy może nastąpić wyjątkowo, w ściśle określonych sytuacjach.

Generalnie zatem rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia takiej umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy taką sytuację przewidują strony. Powyższe dotyczy również sytuacji, gdy nieruchomość jest sprzedana –  nowy właściciel zobowiązany jest honorować dzierżawę. Gdyby jednak umowa nie została opatrzona datą pewną przed sprzedażą, nowy właściciel mógłby umowę rozwiązać z zachowaniem okresu  wypowiedzenia nawet wtedy, gdy umowa została zawarta na czas oznaczony.

Adwokat Mikołaj Pomin

Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Możesz zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe:


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)