Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>

Obowiązkowe czipowanie psów już w 2023 r.! Gdzie i jak to zrobić?

Obrazek

Obowiązków rolnikom zamiast ubywać, z miesiąca na miesiąc, przybywa. Tym razem zapowiedziano, że już w pierwszym półroczu 2023 r. wejdzie w życie obowiązek czipowania psów. Jak się do tego zabrać i jakie są koszty?

Dorota Kolasińska28 grudnia 2022, 12:36

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa zapowiedział, że obowiązek czipowania psów wejdzie już w 2023 r. Miałoby to rozwiązać kwestię szybkiego odnalezienia właściciela w sytuacji zgubienia lub odnalezienia psa oraz ułatwić z nim kontakt.  

Wicepremier powiedział, że ustawa ma być gotowa w pierwszym półroczu 2023 r. Henryk Kowalczyk twierdzi, że wszczepianie czipa miałoby się odbywać podczas systematycznych szczepień m.in. na wściekliznę. Na razie nierozwiązaną kwestią pozostaje finansowanie tego zabiegu i kto ma pokryć jego koszty.

Rząd chce choć w części pokryć ten wydatek zamiast właścicieli psów. Jednak koszt czipowania nie jest wysoki i nie wymaga poważnego zabiegu. Można go przeprowadzić już u szczenięcia po wszystkich szczepieniach. Niezależnie od wieku i wagi psa czip jest tej samej wielkości, a zabieg jest bardzo prosty i szybki. 

Jakie są koszty zabiegu i rejestracji mikroczipa?

- Koszt implantacji czipa to 50 zł. Skanujemy go czytnikiem by był aktywny, a właściciel psa musi go samodzielnie zarejestrować poprzez stronę internetową safe-animal.eu. Czip jest wszczepiany igłą, jest maleńki, praktycznie niewyczuwalny pod skórą. Aby można było sprawdzić do kogo należy pupil konieczna jest jego rejestracja, inaczej w bazie pojawi się jedynie informacja, gdzie został wszczepiony chip - mówi lekarz weterynarii z Sokołowa Podlaskiego.

Właściciel również może skorzystać z innego systemu rejestracji m.in.: Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt Sp. z o.o. IDENTYFIKACJA.pl. 

Między podmiotami rejestrującymi mikroczipa istnieje różnica dotycząca opłat za rejestrację zwierzęcia w bazie. W safe-animal.eu wprowadzamy dane zwierzęcia (jako osoba prywatna) i wykupujemy subskrypcję, która umożliwia edycję danych właściciela zwierzęcia (w zależności od pakietu od 59 zł do 390 zł). Po jednokrotnym wprowadzeniu danych mimo, że zakończył się okres subskrypcji dane właściciela zwierzęcia wraz z numerem mikroczipa są dostępne w bazie. Inaczej jest w przypadku, kiedy rejestracji dokonuje lekarz weterynarii, dlatego należy się o to zapytać podczas wizyty i implantacji czipa (niekiedy rejestracja jest darmowa).

Z kolei w systemie identyfikacja.pl opłata podstawowa to 49 zł - jednorazowa, bez subskrypcji i abonamentu. 

- Opłata wnoszona jest jednorazowo za rejestrację pojedynczego zwierzęcia. Możesz to zrobić, KLIKAJĄC TUTAJ. Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt realizuje również programy zapobiegania bezdomności zwierząt wraz z urzędami miast/gmin na terenie całego kraju. Sprawdź, czy w Twojej miejscowości można bezpłatnie oznakować i zarejestrować swoje zwierzę w ramach takiego programu. Jeśli nie jesteś pewien, zapytaj w urzędzie miasta lub gminy - czytamy z kolei na stronie identyfikacja.pl. 

Identyfikacja.pl jest największą bazą zwierząt oznakowanych elektronicznie, a początki funkcjonowania sięgają 1997 r. PTRiIZ jest jednym z założycieli organizacji EUROPETNET. Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt Sp. z o.o. już od ponad roku bierze udział w spotkaniach i udziela konsultacji przedstawicielom MRiRW w związku z planem wprowadzenia obowiązkowego znakowania i rejestracji psów w Polsce. W spotkaniach tych biorą również udział reprezentanci Safe-Animal, jako drugiego po IDENTYFIKACJA.PL, podmiotu prowadzącego tzw. bazy mikroczipów w Polsce. Forma współpracy istniejących już baz danych ze stroną rządową nie została jeszcze w pełni określona, a jej charakter zmienia się wraz z kolejnymi konsultacjami - informuje Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt Sp. z o.o. 

Jak zarejestrować zwierzę w safe-animal.eu

  1. Wejdź na stronę safe-animal.eu
  2. Załóż konto, wypełniając formularz rejestracyjny
  3. Po aktywacji konta zaloguj się używając danych podanych podczas rejestracji.
  4. Z prawej listwy menu wybierz zakładkę DODAJ NUMER MIKROCZIPA.
  5. Na podstawie numeru mikroczipa zarejestruj swojego pupila i dodaj jego zdjęcie. Zapisz dane.
    - Najważniejsze jest odpowiednie oznakowanie zwierzęcia. Najlepiej psa zachipować, ponieważ adresówka może odpaść w trakcie psiej tułaczki, a chip nadal pozostanie pod skórą. Psa z tatuażem również należy zaopatrzyć w chip, bo tatuaż może po pewnym czasie stać się nieczytelny. Chipowanie zwierząt polega na wykonaniu dwóch podstawowych czynności: na początku wszczepiamy mikrochip pod skórę zwierzęcia, a następnie rejestrujmy dane –  czyli wprowadzamy numer wszczepionego mikrochipa wraz z danymi właściciela do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL. Zachipowanie zwierzęcia bez rejestracji nie ma najmniejszego sensu - czytamy na stronie safe-animal.eu
Co ciekawe dostęp do bazy SAFE-ANIMAL posiadają już lekarze weterynarii, schroniska dla bezdomnych zwierząt, fundacje, Straż Miejska oraz Policja, a zarejestrowanych jest blisko 2 mln zwierząt w Polsce. 

- Zarejestrowane zwierzę stanie się obywatelem Europy. Numer mikroczipa trafi do EUROPETNET w Brukseli, którego SAFE-ANIMAL jest członkiem od 2007 roku - podkreślają przedstawiciele Safe Animal. 

Jak zarejestrować konto w bazie identyfikacja.pl?

1. Tworzymy konto w bazie (wpisujemy swoje dane, potwierdzamy poprzez mail aktywacyjny)
2. Wpisujemy 15 cyfrowy numer mikroczipa
3. Uzupełniamy formularz, potwierdzamy dane i opłacamy rejestrację. 


oprac. dkol na podst. safe-animal.eu/gazetaprawna.pl/identyfikacja.pl
Fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)