Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Nie sposób odnieść do projektu umowy, którą otrzymał Czytelnik. Z doświadczenia jednak wiemy, że tego typu umowy są rozbudowane i zazwyczaj bardzo korzystne dla dzierżawcy. Wśród najważniejszych aspektów, na które należałoby zwrócić uwagę, wymienić należy czas trwania umowy oraz możliwość jej rozwiązania przez strony. Najczęściej dzierżawca stara się zastrzec dla siebie możliwość rozwiązania umowy w każdym czasie i z wielu różnych przyczyn; jednocześnie wydzierżawiającemu takie prawo przysługuje jedynie w przypadku długotrwałej zwłoki w zapłacie czynszu.
r e k l a m a
Ponadto, grunt „odrolniony” obciążony jest podatkiem od nieruchomości, zatem warto zadbać, by płacił go inwestor. Wreszcie, po zakończeniu umowy właścicielowi powinno zależeć, by z jego gruntu usunięto wszystko, co zostało na nim postawione, w tym fundamenty. Niestety, dzierżawcy często deklarują usunięcie fundamentów jedynie do 1 m poniżej gruntu.
Trudno dziś przewidzieć, jakie konsekwencje wiązać się będą z fundamentami za kilkadziesiąt lat. Należy walczyć, by inwestor po zakończeniu umowy usunął ich jak najwięcej. Oczywiście, żaden zapis nie zastąpi dobrej woli i może się okazać, że ostatecznie na gruncie zostanie nie tylko fundament, ale i więcej niepotrzebnego, ale i kłopotliwego sprzętu. Warto wziąć to pod uwagę, negocjując wysokość czynszu.
Wskazane problemy są jedynie wycinkiem tego, z czym winien się liczyć właściciel nieruchomości, decydując się na zawarcie takiej umowy. Trzeba jednak negocjować i w razie konieczności korzystać z pomocy doświadczonego prawnika, by ryzyko problemów możliwie zminimalizować.
adw. Mikołaj Pomin
Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Może zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe:
Widziałeś już nasze video "Prawo rolne: Obowiązki spadkobierców #7"?
r e k l a m a
r e k l a m a