Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Szykuje się prawdziwa rewolucja w rzeźniach!

08.02.2019

Drukuj

Szykuje się prawdziwa rewolucja w rzeźniach!

Artykuł dostępny

Po aferze z nielegalnym ubojem krów w zakładzie w Ostrowi Mazowieckiej oprócz masowych kontroli rzeźni oraz wizyty inspektorów z Komisji Europejskiej, szykują się poważne zmiany w przepisach. – Chodzi o taką reformę, która niezwykle mocno wzmocni prestiż i możliwości działania państwowej Inspekcji Weterynaryjnej. Dotychczas ten bardzo nieefektywny i bardzo zły, korupcjogenny, fatalny system tzw. wyznaczeń – mówił w wywiadzie dla TVP wiceminister Szymon Giżynski.

r e k l a m a

Zdaniem wiceministra Giżyńskiego, w systemie nadzoru są zarówno ludzie, jak i pieniądze. Trzeba tylko odpowiednich zmian, które zniwelują ogromne dysproporcję między zarobkami lekarzy wyznaczonych z państwowych, którzy są zatrudnieni w Inspekcji Weterynaryjnej.

Podobne plan został przekazany Ogólnopolskiemu Związkowi Zawodowemu Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, który przybył do resortu rolnictwa na kolejną turę rozmów na temat podwyżek w Inspekcji Weterynaryjnej. Podczas spotkania OZZPIW usłyszał, że kolejna tura rozmów nie będzie miała racji bytu, gdyż proponowane zmiany w systemie nadzoru będą realizować postulaty płacowe związków zawodowych.

Polecany artykuł

Czwarta rewolucja w rolnictwie?

Podstawą zmian ma być uchylenie obecnej formy art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Chodzi o likwidację możliwości wyznaczania lekarzy weterynarii do nadzoru nad ubojem, badaniem zwierząt rzeźnych, oceny mięsa a zastąpienie ich pracownikami etatowymi poszczególnych powiatowych inspektoratów weterynarii.

Środki finansowe  na ten cel mają być pozyskane z pieniędzy przeznaczanych do tej pory na osoby wyznaczone do tych czynności. Inna wersja przedstawiona przez pracowników resortu rolnictwa zakładała, że w rzeźni będzie pracował… tylko jeden lekarz weterynarii, któremu będą pomagać pracownicy nie będący lekarzami weterynarii. „Nic więcej nie zostało powiedziane, a nasze pytanie i wątpliwości pozostawały bez odpowiedzi. Tłumaczono się brakiem dokładnych wyliczeń i niechęcią do „rzucania obietnic bez pokrycia” – napisał w oświadczeniu Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, który w następujący sposób podsumował rozmowy: „Szczegółowe pytania o planowane zmiany nie rozwiały naszych wątpliwości. Odpowiedzi przedstawicieli Ministerstwa i Głównego Lekarza Weterynarii były niejednoznaczne i dość zagadkowe. Prawdopodobnie dlatego, iż mimo zapowiedzi szybkiego wprowadzenia zmian nie zostały ustalone wszelkie niezbędne warunki i możliwości ich dokonania.”  wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: ceny skupu mogą jeszcze spaść

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii