StoryEditor

UE i Egipt wzmocni dwustronny handel rolno-spożywczy

Obie strony potwierdziły wspólne zainteresowanie współpracą w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, mające na celu wzmocnienie dwustronnego handlu rolno-spożywczego i inwestycji oraz intensyfikację wymian na poziomie technicznym. 
22.01.2019., 13:01h
Phil Hogan Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ezz El-Din Abu Steit Minister Rolnictwa i Rekultywacji Arabskiej Republiki Egiptu spotkali się w Kairze. Celem było omówienie współpracy i dwustronnego handlu produktami rolno-spożywczymi pomiędzy krajami Unii Europejskiej, a Egiptem. Sytuacja gospodarcza Egiptu ulegała poprawie. Było to pierwsze tego typu spotkanie od wielu lat i jak się okazuje całkiem owocne. 

Obie strony stwierdziły, że istnieje silna potrzeba wzmocnienia stosunków pomiędzy UE, a Unią Afrykańską, ponieważ obydwie strony mają podobne priorytety i potrzeby. Bardzo ważną rolę w tych relacjach ma spełnić żywność oraz produkty rolne. 

Komisarz Hogan podkreślił znaczące wsparcie UE dla rozwoju egipskiego rolnictwa i obszarów wiejskich w ostatnim dziesięcioleciu za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (ENI). Jednym z najnowszych jest Wspólny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2015-2019 (21,9 mln EUR), który wynika ze wcześniejszego wsparcia rozwoju obszarów wiejskich w latach 2010-2017 (10 mln EUR). 

Obie strony w negocjacjach skupiły się na promowaniu dobrych praktyk rolniczych i ekologicznych, a także efektywnej gospodarce wodnej i rozwoju technologii rolno-produkcyjnych i uproszczeniu łańcuchów dostaw. 

Wsparcie UE dla egipskiego sektora rolno-spożywczego jest kontynuowane poprzez specjalne programy zapewniane przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przy wsparciu UE, w szczególności "EBI i EBOR Programy na rzecz konkurencyjności "(ogółem 40 mln EUR). 
Obsługiwane są dwie główne gałęzie – mleczarstwo i akwakultura. Europejski plan inwestycji zewnętrznych (EIP) wesprze planowany program inwestycyjny dotyczący "Rolnictwa i finansowania obszarów wiejskich", z korzyścią dla europejskiej polityki sąsiedztwa i Afryki subsaharyjskiej. 

Komisarz UE zasygnalizował, że całe wsparcie UE przyczynia się do bezpieczeństwa żywnościowego Egiptu, rozwoju obszarów wiejskich i przeciwdziałania tendencjom migracyjnym do obszarów miejskich i za granicę.

Tematy takie jak środki sanitarne i fitosanitarne (SPS), unijny system oznaczeń geograficznych (OG), produkcja ekologiczna lub rolnictwo i polityka rozwoju obszarów wiejskich powinny być kontynuowane w ramach współpracy dwustronnej, a także sposoby ułatwiania wymiany handlowej, a więc eksport do Egiptu w celu zwiększenia także dostępu do rynku UE. 

Niedawna decyzja UE o obniżeniu stawki kontroli SPS w odniesieniu do przywozu egipskich truskawek i winogron stołowych na rynek UE pozwala na spełnienie lżejszych unijnych wymogów w zakresie przywozu. Komisarz Hogan zobowiązał się do poparcia przeprowadzonej w odpowiednim czasie oceny niezbędnej do autoryzacji egipskiego wywozu skorupiaków i mięczaków.

Partnerstwo na rzecz badań i innowacji w obszarze śródziemnomorskim (PRIMA) oraz partnerstwo UE-Afryka w zakresie badań i innowacji w dziedzinie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia oraz zrównoważonego rolnictwa (FNSSA) zostały wymienione jako główne obszary współpracy w zakresie badań w dziedzinie rolnictwa między UE i Egiptem w ciągu najbliższych 10 lat . 

"Horyzont Europy" UE na okres 2021-2027 może również przynieść korzyści w tym zakresie. Ponadto wsparcie modernizacji Centrum Badań Rolniczych w Egipcie (2015-2017) dowodzi, jakie UE przypisuje zasługi innowacjom i rozwojowi egipskiego rolnictwa.
Minister Abu Steit zobowiązał się do współpracy z UE w zakresie upraszczania wymogów importowych dla żywych zwierząt i złagodzenie ograniczenia dotyczącego wieku zwierząt, badań, okresów kwarantanny i wymogów kontroli, a także zbóż (w szczególności w odniesieniu do sporyszu i wilgoci). 

Minister Abu Steit i komisarz Hogan podkreślili wreszcie znaczenie ułatwiania kontaktów między przedsiębiorstwami rolno-spożywczymi oraz grupami gospodarstw rolnych UE i egipskimi w celu rozwijania kanałów komunikacji i partnerstwa. Zobowiązali się również do kontynuowania kontaktów w przyszłości w ramach regularnych spotkań przewidzianych w układzie o stowarzyszeniu UE-Egipt.

dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 04:54