Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>

Ukraiński rolnik przerobił ciągnik na bezzałogowy pojazd do rozminowania pól (FILM!)

Obrazek

 

Podczas gdy aktywne działania wojenne na wschodzie Ukrainy trwają, rolnicy w regionie stają przed wyjątkowym wzywaniem: pracą na polu, które może być zaminowane. Jeden z ukraińskich rolników wymyślił innowacyjne rozwiązanie tego problemu, przekształcając traktor w maszynę bez kierowcy do rozminowania pola.

Maryia Khamiuk25 kwietnia 2023, 14:23

Ukraiński rolnik z Hrakowa w obwodzie charkowskim, Ołeksandr Krywtsun, przerobił traktor do pracy na potencjalnie zaminowanych terenach. Kiedy jego ziemia znalazła się pod ostrzałem we wrześniu 2022 roku, saperzy usunęli z jego pola 260 min. Krywtsun wzmocnił boki swojego ciągnika metalem pochodzącym z rosyjskiego pojazdu piechoty i drewnianymi belkami oraz zainstalował sterowanie radiowe, dzięki czemu operator maszyny może kierować zdalnie ciągnikiem bez kierowcy. Ciągnik jest wyposażony w maszynę do usuwania chwastów.

- Ma przepustnicę, skręca w prawo i lewo, włącza i wyłącza autopilota. Gdy jest silny wiatr, pojawiają się problemy, a gdy nie ma wiatru i jest ładna pogoda, widoczność jest doskonała – powiedział mechanik-operator tej maszyny Paweł Grigorczenko.

Ciągnik jest wyposażony w autopilota i komunikuje się za pomocą anten o zasięgu do 2 kilometrów. Operator tego pojazdu steruje ciągnikiem za pomocą pilota z ekranem, a drugi ekran znajduje się w kabinie ciągnika. Kiedy pojawiają się problemy z połączeniem operator wchodzi na łyżkę ciągnika, która go podnosi, aby odnaleźć lepszy sygnał.

„Trzeba siać. Trzeba się z ludźmi rozliczać. Trzeba im pomagać”

Krywtsun, który dzierżawi ziemię od 400 mieszkańców Hrakowa, w ubiegłym roku nie mógł zapłacić ludziom. Zainwestował około miliona hrywien w wyposażenie ponad 30-letniego ciągnika w zdalne sterowanie, w tym zainstalowanie zaworów hydraulicznych z importowanego sprzętu i flashowanie programów. W tym roku planuje w maju obsiać pola kukurydzą i słonecznikiem. Natomiast nie wie, ile min jeszcze trzeba rozbroić na jego polu.

Zdecydował się na taką przeróbkę pojazdu po tym, jak saperzy nie byli w stanie oczyścić terenu ze względu na duże zapotrzebowanie saperów przy rozminowaniu linii elektrycznych i gazociągów, które mają pierwszeństwo ze względu na ważność tej infrastruktury dla społeczeństwa.

Tworząc ciągnik bez kierowcy, rolnik wraz z operatorem maszyny pracują nad rozbrajaniem min i przygotowaniem gruntów do siewu, ich wysiłki pokazują pomysłowość i determinację ukraińskich rolników w obliczu trudnych okoliczności w czasie wojny.

Mkh

fot. Twitter Euromaidan Press

 Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)