Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Warunki pomocy finansowej w związku z suszą i powodzią

09.08.2018

Drukuj

Warunki pomocy finansowej w związku z suszą i powodzią

Artykuł dostępny

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uchyliło rąbka tajemnicy jakie warunki rolnik musi spełnić aby otrzymać pomoc finansową do 1 ha upraw rolnych w związku z suszą i powodziami. Pomoc otrzymają także Ci, którzy nie mieli ubezpieczonych upraw, ale pomniejszoną... 

r e k l a m a


Dotacje będą udzielane:


  •  poza formułą pomocy de minimis, na warunkach określonych w rozporządzeniu nr 702/2014 – w przypadku, gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą lub powodzią, oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód będą  wynosić powyżej  30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym
  • w ramach formuły pomocy de minimis,  zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 1408/2013 – w przypadku gdy powyższe szkody  będą wynosić nie więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub średniej rocznej produkcji roślinnej.
  • pomoc, będzie pomniejszana o 50 proc., jeżeli w dniu wystąpienia szkód w uprawach rolnych co najmniej 50 proc. powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem łąk i pastwisk, jeśli nie były ubezpieczone co najmniej od jednego z ryzyk: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Stawka pomocy i protokół


Minister rolnictwa ogłosi stawkę pomocy do 1 ha, 14 dni przed rozpoczęciem terminu składania  wniosków o przyznanie pomocy do biur powiatowych ARiMR .

Protokół oszacowania szkód sporządza się od 2017 r. na formularzu dostępnym na stronie internetowej MRiRW. W protokole w przypadku wystąpienia szkód w uprawach paszowych, szkody te uwzględniane są przy obliczaniu dochodów z produkcji roślinnej i drugi raz przy obliczaniu dochodu z produkcji zwierzęcej. 

W kosztach poniesionych z tytułu niezebrania plonów w wyniku wystąpienia szkód mogą być uwzględniane koszty związane z zakupem pasz, o ile ten zakup wynika z ujemnego bilansu paszowego w gospodarstwie rolnym spowodowanego szkodami powstałymi w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, przy czym ilość nabytych pasz nie może przekroczyć ilości pasz niewyprodukowanych w gospodarstwie.
W przypadku, gdy w protokole wyliczony  procent strat jest niższy niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym rolnik może:

  •  wnioskować przy ubieganiu się o dotacje na powierzchnię  upraw wynikającą z protokołu o uwzględnienie strat wyłącznie w produkcji roślinnej w porównaniu do średniej rocznej produkcji roślinnej z 3 lat ubiegłych w gospodarstwie rolnym lub średniej z trzech lat wybranych z pięciu po odjęciu wartości najwyższej i najniższej.
MRiRW informuje iż, przyjęcie wariantu wyliczania strat do średniej rocznej wyłącznie do produkcji roślinnej nie zwalnia komisji z wypełnienia w całości protokołu.
dkol/ /www.gov.pl/rolnictwo

Polecane dla Ciebie:

article icon

Emerytura "Mama 4 Plus" a pobyt za granicą

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii