Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>

Wolny handel z Australią – kłopoty producentów wołowiny i cukru

Obrazek

Szykują się kolejne kłopoty dla unijnych producentów wołowiny i cukru. Wszystko za sprawą zbliżających się negocjacji Unia Europejska – Australia w sprawie strefy wolnego handlu.

wk26 kwietnia 2023, 11:41
Europejscy rolnicy w coraz większym stopniu odczuwają ciężar ambitnego programu handlowego Unii Europejskiej. Do skumulowanych konsekwencji ustępstw handlowych dochodzi jeszcze wiele wyzwań, z którymi zmierzają się producenci, takich jak:
  • rosnące koszty środków produkcji,
  • skutki napięć geopolitycznych,
  • presja wynikająca z programu unijnego Zielonego Ładu.
- Australia jest godnym zaufania partnerem o podobnym sposobie myślenia oraz ważnym sojusznikiem. Niemniej jednak należy poważnie rozważyć obawy sektora rolnego w drodze do osiągnięcia porozumienia politycznego dotyczącego umowy o wolnym handlu. Rolnicy i spółdzielnie rolne oczekują zrównoważonego rozdziału dotyczącego rolnictwa, w którym uwzględniona zostanie wrażliwość pewnych sektorów – napisała w oświadczeniu Copa-Cogeca.

Rosnąca presja rynku zewnętrznego - Czego obawiają się europejscy rolnicy?

Czego obawiają się europejscy rolnicy? Przede wszystkim tego, że porozumienie z Australią dotyczy głównie sektorów wrażliwych takich jak:
  • cukier,
  • wołowina,
  • baranina.
Już teraz te sektory są nadmiernie wystawione na międzynarodową wymianę handlową oraz znajdują się pod coraz większą presją na rynku wewnętrznym. Ponadto należy pamiętać o wpływie dwustronnych porozumień handlowych ze Zjednoczonym Królestwem. W ich efekcie Unia Europejska jest faktycznie narażona na podwójny wolumen tych samych towarów wchodzących na rynek UE-UK po Brexicie, ponieważ Zjednoczone Królestwo nawiązuje swoje własne umowy z innymi krajami.

- Żaden z tych wrażliwych sektorów nie może zaakceptować kolejnych ustępstw na rzecz partnerów z krajów trzecich w kontekście negocjacji handlowych – alarmuje Copa-Cogeca.

Co powinni osiągnąć unijni negocjatorzy?

Zdaniem organizacji europejskich rolników negocjacje handlowe opierają się oczywiście na ustępstwach, jednak Unia Europejska powinna osiągnąć „zrównoważony rezultat dla sektora rolnego”. Porozumienie z Australią powinno uwzględnić kwestie sanitarne i fitosanitarne oraz znaczeń geograficznych, jednocześnie zapewniając odpowiedni dostęp do rynku australijskiego dla unijnych produktów.

Efekt Zielonego Ładu

Agenda Europejskiego Zielonego Ładu nakłada na rolników i spółdzielnie rolnicze dodatkowe wymagania w zakresie zrównoważoności.

- Dlatego też należy zagwarantować wzajemność standardów oraz równe warunki. Oczekuje się, że porozumienie będzie również zawierać ambitny rozdział o zrównoważonych systemach żywnościowych, tak jak miało to miejsce w porozumieniu zawartym z Nową Zelandią – podsumowuje Copa-Cogeca.

wk
fot. envato.elements


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)