Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>

Legalizacja starego silosu

Obrazek

Pytanie: W 2002 r. wybudowałem na zgłoszenie silos. Okazało się jednak, że w gminie nie ma na to żadnych dokumentów. Co z tym teraz można zrobić?

adw. Mikołaj Pomin11 stycznia 2019, 08:00
Odpowiedź: Zgodnie z obowiązującymi w 2002 r. przepisami at. 29 ust. 1 punkt 1) podpunkt d) ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymagała budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej - naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m.  Budowa silosów o większych rozmiarach bądź pojemności wymagała uzyskania pozwolenia na budowę.

Organem właściwym, do którego należało kierować zgłoszenia oraz wnioski o pozwolenie na budowę byli właściwi starostowie. Zgłoszenie skierowane do gminy winno zostać przez nią skierowane niezwłocznie do właściwego starosty; jeżeli jednak tego nie zrobiono, a silos został wykonany właściciel może przeprowadzić postępowanie legalizacyjne (naprawcze). Postępowanie takie zostanie wszczęte z urzędu, jeżeli organ nadzoru budowlanego przeprowadzi kontrolę z własnej inicjatywy bądź na wniosek osoby trzeciej i ustali, że budowę wykonano bez zgłoszenia i pozwolenia na budowę. Zakres postępowania naprawczego określi ten organ w postanowieniu. 

Adw. Mikołaj Pomin

Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Może zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe:


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy