
STREFA PREMIUM - WIEDZA ROLNICZA W WYDANIU PREMIUM
Top agrar Premium - profesjonalnie o rolnictwie.
Każdego dnia otrzymasz od nas rzetelne i starannie wybrane informacje oraz porady pozwalające rozwijać Twoje gospodarstwo.
W ramach subskrypcji zyskasz dostęp m. in. do:
- specjalistycznych artykułów
- inspirujących reportaży z gospodarstw
- raportów i prognoz rynkowych
- porad i komentarzy ekspertów
- merytorycznych materiałów video
- wielu podpowiedzi, wskazówek i cennych informacji branżowych
Dołącz do top agrar Premium, korzystaj ze wszystkich unikalnych treści i rozwijaj z nami swoje gospodarstwo! Jeśli masz prenumeratę top agrar Polska możesz korzystać w pełni ze Strefy Premium bez dodatkowych opłat! Zaloguj się

- Organizacja produkcji świń
Kiedy brakować lochy ze stada? Planowanie grup technologicznych
- Obory
Kilka robotów udojowych w jednej oborze: jak się sprawdzają?
Jak wygląda organizacja pracy z kilkoma robotami udojowymi pod jednym dachem? – pytamy wybrane gospodarstwa, które zamieniły tradycyjną halę na dój automatyczny w zmodernizowanych oborach.
- Ciągniki
Deutz-Fahr 5105: prosty ciągnik do uprawy i załadunku o mocy 100 KM
Model 5105 to bestseller marki Deutz-Fahr. Producent od lat bardzo dobrze radzi sobie w przedziale mocy ok. 100 KM. Odwiedziliśmy rolników, którzy używają maszyny do pracy w polu i obejściu, by lepiej poznać ten ciągnik.
- Newsletter rynkowy
Rynek się ostudził - Rynkowy Serwis Spod Lady - 2.06.23 r.
Mniejsza podaż sprzedających bezpośrednio do skupu rolników powoduje uspokojenie długotrwałych obniżek cenowych. Najbardziej aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.
- Uprawa
Szkodniki zbóż - kradną plon i pogarszają jakość. Jak je zwalczać?
Szkodniki kłosa oprócz bezpośredniego wpływu na zdolność ziarniaków do wypełniania asymilatami, wpływają także na cechy jakościowe. Dotyczy to zwłaszcza pluskwiaków. Niestety, mamy coraz mniej możliwości ich zwalczania. Jak zwalczać szkodniki występujące w zbożach?
- Ceny zbóż
Rynek zbóż: produkcja i handel zbilansowane, reakcja cen zbóż opóźniona
Ostatnie dni przynoszą uspokojenie na zbożowym rynku. Ceny nie spadają już tak dramatycznie, a nawet w niektórych punktach zanotowano niewielkie podwyżki. Na światowe ceny wpływa nie tylko sucha pogoda, bo w kontrze do niej są występujące nie tylko u nas zapasy ubiegłorocznych zbóż.
- Ceny rzepaku
Rzepak nerwowo reaguje na giełdowe ruchy na soi
Spadki notowań rzepaku na Matifie, które miały miejsce w środku bieżącego tygodnia spowodowały zdecydowane obniżki cen soi na Chicago. Soja taniała w reakcji na informacje z Chin.
- Zarządzanie
Wspólność czy rozdzielność majątkowa w gospodarstwie rolnym?
Zarządzanie majątkiem w gospodarstwie rolnym nie jest łatwym zadaniem. Czym jest wspólność i rozdzielność majątkowa? Jak dzieli się majątek w przypadku rozwodu małżeństwa rolników? Dobrze przeanalizuj, jaką formę ustroju majątkowego przyjąć.
- Uprawa
Jak pozbyć się mszyc z kłosa? Kiedy wykonać zabiegi na mszyce?
Zagrożenie jakie stwarzają mszyce dla zbóż żerujące na kłosach jest na pewno mniejsze, niż to, kiedy pojawiają się one jesienią na nowych wschodach ozimin. W tym drugim przypadku szkodliwość polega głównie na przenoszeniu wirusów, które mogą odpowiadać za straty idące w dziesiątki procent potencjalnego plonu. Na kłosach szkodliwość jest bezpośrednia – wpływają na spadek plonu głównie przez zmniejszenie MTZ. Jak walczyć z mszycami na zbożach? Jakie substancje czynne są zarejestrowane w pszenicy ozimej?
- Rynek świń
Ceny tuczników: są małe wzrosty. Jakie dalsze perspektywy?
Po zeszłotygodniowych wzroście cen na niemieckiej giełdzie VEZG bieżący tydzień przyniósł utrzymanie ceny na niezmienionym poziomie. Nasi zachodni sąsiedzi jednak wskazują na potencjał do kolejnych wzrostów. Powodem oczywiście jest ograniczona podaż wieprzowiny na całym unijnym rynku oraz spodziewane ożywienie popytu w związku z sezonem grillowym oraz nowymi możliwościami eksportowymi.
- Ceny zbóż
Mniej pszenicy na tradycyjny włoski makaron
Włoska prowincja Puglia (Apulia) słynie nie tylko ze znanego na całym świecie szczepu winorośli i gatunku wina Primitivo di Puglia. Ten zlokalizowany na południu Włoch region, stanowiący na mapie obcas i dolną część tyłu włoskiego buta, jest jednym z największych producentów pszenicy durum, używanej do produkcji makaronów.
- Uprawa
Dawki CaO wg nowych zaleceń. Czym się kierować określając dawkę nawozów wapniowych?
Uwzględniając znaczenie odczynu gleby dla plonu i prowadzenia łanu, należy dostosować dawkę CaO do rzeczywistej wartości pH, a nie tylko do kategorii agronomicznej gleby i potrzeb jej wapnowania.
- Dopłaty, PROW i VAT
Rolnictwo ekologiczne a obowiązek spełnienia norm warunkowości GAEC
Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" padło wiele pytań od widzów do naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu. Pytania zadane podczas rejestracji lub na czacie zadawali: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska i Grzegorz Ignaczewski, redaktor, ekspert ds. funduszy unijnych i polityki rolnej. Pytania dotyczyły m.in. rolnictwa ekologicznego i obowiązku spełnienia norm warunkowości, szczególnie w zakresie normy GAEC
- Rynek mleka
Pomoc na rynku mleka z rezerwy kryzysowej UE nie dla polskiego sektora
Podczas wczorajszej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH Janusz Wojciechowski komisarz ds. rolnictwa powiedział, że w rezerwie kryzysowej pozostało 250 mln euro do rozdysponowania. Była mała nadzieja na pomoc dla sektora mleczarskiego. Pomoc będzie, ale polscy producenci jej nie otrzymają... Kto otrzyma i dlaczego?