Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

STREFA PREMIUM - WIEDZA ROLNICZA W WYDANIU PREMIUM

 • Obrazek
  Ceny zbóż

  Mniej pszenicy na tradycyjny włoski makaron

  Włoska prowincja Puglia (Apulia) słynie nie tylko ze znanego na całym świecie szczepu winorośli i gatunku wina Primitivo di Puglia. Ten zlokalizowany na południu Włoch region, stanowiący na mapie obcas i dolną część tyłu włoskiego buta, jest jednym z największych producentów pszenicy durum, używanej do produkcji makaronów.

 • Obrazek
  Dopłaty, PROW i VAT

  Rolnictwo ekologiczne a obowiązek spełnienia norm warunkowości GAEC

  Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" padło wiele pytań od widzów do naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu. Pytania zadane podczas rejestracji lub na czacie zadawali: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska i Grzegorz Ignaczewski, redaktor, ekspert ds. funduszy unijnych i polityki rolnej.  Pytania dotyczyły m.in. rolnictwa ekologicznego i obowiązku spełnienia norm warunkowości, szczególnie w zakresie normy GAEC

 • Obrazek
  Rynek mleka

  Pomoc na rynku mleka z rezerwy kryzysowej UE nie dla polskiego sektora

  Podczas wczorajszej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH Janusz Wojciechowski komisarz ds. rolnictwa powiedział, że w rezerwie kryzysowej pozostało 250 mln euro do rozdysponowania. Była mała nadzieja na pomoc dla sektora mleczarskiego. Pomoc będzie, ale polscy producenci jej nie otrzymają... Kto otrzyma i dlaczego?

 • Obrazek
  Organizacja produkcji świń

  Jak pilnować kosztów produkcji trzody chlewnej? [WYLICZENIA]

  Jak przez skarbonkę bez dna przez ponad 2 lata przelewały się pieniądze producentów świń. Budżety drenowały horrendalnie wysokie koszty produkcji. Obecnie trend się odwraca. Przedstawiamy wyliczenia kosztów produkcji prosiąt i tuczników.

 • Obrazek
  Maszyny rolnicze

  Kosiarka Samasz: zestaw motyl do koszenia użytków zielonych [TEST]

  Jeśli zamierzasz kupić wydajny zestaw do koszenia użytków zielonych, z pewnością zwrócisz uwagę na maszynę Samasz. Oto test zestawu "motyl" składającego się z trzech kosiarek, które były użytkowane przez cały ubiegłoroczny sezon w dużym gospodarstwie mlecznym.

 • Obrazek
  Bydło mięsne

  Ceny skupu bydła: kolejny trudny tydzień

  Na razie nie zapowiada się na poprawę sytuacji. Niektóre zakłady ubojowe znów obniżyły ceny byków, jałówek i krów. Gdzie płacą najwięcej w tym tygodniu? 

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Gospodarstwa hodowlane w dyrektywie IED razem z kopalniami i gigafabrykami baterii

  Chociaż Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego zwiększyła próg zastosowania dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED) wobec gospodarstw hodowlanych, przepisy definiują je jako duże instalacje rolno-przemysłowe. Dyrektywie podlegać będą też kopalnie i fabryki baterii. Co na ten temat sądzą organizacje rolnicze?

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Łabędzie żerują na polach – jak z dzikim ptactwem radzą sobie rolnicy? [FILM]

  Trzy miliony złotych – to kwota, jaką od lat płacą rocznie koła łowieckie opolskim rolnikom z tytułu odszkodowań za spowodowane przez zwierzynę łowną szkody.  Myśliwi współpracują z rolnikami w grodzeniu pól oraz uprawiają poletka i pasy zaporowe w lesie, które obsiewają kukurydzą, aby zatrzymać w nim zwierzynę. Mniej się mówi o szkodach spowodowanych przez ptaki. Te również są istotne, a trudniej im zapobiegać, zwłaszcza, że niektóre ptaki, jak na przykład łabędzie czy kormorany są  pod ochroną.

 • Obrazek
  Porady prawne

  Zasiłek macierzyński także dla ojca-rolnika

  Od 26 kwietnia 2023 r. ojciec dziecka objęty ubezpieczeniem społecznym rolników może ubiegać się o zasiłek macierzyński w wymiarze 9 tygodni. Jakie są warunki przyznania?

Ważne Tematy