Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

STREFA PREMIUM - WIEDZA ROLNICZA W WYDANIU PREMIUM

 • Obrazek
  Rynek świń

  Ceny tuczników: giełda VEZG w górę! Czy u nas tuczniki zdrożeją?

  Rynek tuczników nadal wykazuje spore wahania. W ostatnich tygodniach mimo braku sygnałów z rynku niemieckiego, ceny w kraju spadały. Oczywiście nie miało to związku z sytuacją popytowo-podażową, bowiem tuczników w kraju notorycznie brakuje. Była to typowa zagrywka największych graczy na rynku po to by zrównać się ze stawkami zza Odry, a gdy tam nadejdą podwyżki móc startować ze wzrostami z niższego poziomu. Taki schemat obserwowaliśmy już wiele razy.  

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Odkwaszanie gleb w Polsce. Czy rolnicy zaczną je częściej wapnować?

  Gleba jest podstawowym narzędziem pracy w rolnictwie, dlatego tak ważne jest aby o nią odpowiednio dbać. Nie można oczekiwać dobrych wyników i rosnącej efektywności, jeżeli nie myślimy o uregulowaniu pH gleby. Do ministra rolnictwa, Roberta Telusa trafił dokument od Koalicji na Rzecz Zdrowych Gleb w Polsce,  zawierający Narodowy Program Powszechnego Odkwaszania Gleb w Polsce przygotowany przez Michała Rzytkiego i Marka Krysztoforskiego. Czy nowy program pozwoli na zwapnowanie ponad 8 mln hektarów w Polsce?

 • Obrazek
  Raporty IGC

  IGC: kukurydzy będzie więcej i znów mamy rekord!

  Już nie tylko amerykańscy eksperci z USDA widzą nadchodzący sezon jako wyjątkowo produktywny dla kukurydzy. Dostrzega to także IGC, w jej szacunkach zbiory kukurydzy w sezonie 2023/24 wzrastają o 64  mln t, co spowoduje rekordowe zbiory zbóż na świecie.

 • Obrazek
  Dopłaty, PROW i VAT

  Dopłaty 2023: Czy z rolnictwa ekologicznego można zrezygnować w dowolnym momencie?

  Dopłaty do produkcji ekologicznej są wyższe niż w przypadku produkcji konwencjonalnej, ale wiążą się z wieloma zmianami w gospodarstwie, dlatego nie każdy rolnik chce się poddać konwersji w zakresie wszystkich upraw. Ale czy jest możliwość połączenia wycofania się z produkcji ekologicznej w dowolnym momencie? O to pytali uczestnicy naszego ostatniego webinarium dot. dopłat do ekologii i ekoschematów.

 • Obrazek
  Zboża

  T3 - zabieg ochrony kłosa. Co na Fuzariozę?

  Skuteczność fungicydów w ochronie kłosa zależy od trzech podstawowych czynników: terminu stosowania, rodzaju substancji oraz dawki środka. Co wpływa na ryzyko wystąpienia chorób kłosa i jak walczyć z Fuzariozą? Wszystko co musisz wiedzieć o zabiegu T3 w zbożach! 

 • Obrazek
  Rodzina

  Kwas chlebowy - pomysł na biznes. Poznajcie manufakturę Vitafit

  Slim Anka, Kwaśny Piotrek, Słodka Maryśka, Honey Hania – takie niecodzienne nazwy noszą kwasy chlebowe z Krajkowa na Dolnym Śląsku, z rodzinnej manufaktury Vitafit. Każdy z członków rodziny doczekał się swojego napoju, a pomysłodawcami są Anna Różycka-Buszko i Piotr Buszko.

 • Obrazek
  Ceny rzepaku

  Rynek rzepaku: wracamy w lipcu?

  Mocno spadające notowania, dołujące krajowe ceny i nadchodzące wielkimi krokami zagrożenie braku możliwości sprzedaży, to nasza aktualna rzepakowa rzeczywistość.

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Niemcy: Krowy przed budynkiem parlamentu. Protest w obronie pastwisk i uczciwych cen mleka

  W Niemczech rolnicy połączyli siły z aktywistami aby wspólnie stanąć w obronie pastwisk i uczciwych cen mleka. W ramach wspólnej akcji Greenpeace i rolnicza Grupa Robocza ds. Obszarów Wiejskich (AbL) zorganizowały akcję protestacyjną pod niemieckim parlamentem, w ramach której pod Reichstagiem w Berlinie pojawiły się krowy.

Ważne Tematy