Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

STREFA PREMIUM - WIEDZA ROLNICZA W WYDANIU PREMIUM

 • Obrazek
  Afrykański pomór świń (ASF)

  Program walki z ASF na 2023 r. Znamy szczegóły!

  Ponad 177 mln zł będzie kosztował program zwalczania afrykańskiego pomoru świń w tym roku. Zdaniem polskiego rządu nadal istnieje duże prawdopodobieństwo dalszego rozprzestrzeniania się wirusa ASF, w szczególności wśród dzików. 

 • Obrazek
  Aktualności

  Deklaracja Dublińska - potężne naukowe obalanie mitów i poparcie dla produkcji zwierzęcej

  Codziennie stykamy się z hejtem dotyczącym hodowli zwierzęcej traktowanej jako działalność przemysłową, szkodzącą środowisku i zdrowiu. Niektórzy walczą o jej dobre imię, inni chowają głowę piasek. Deklaracja Dublińska zbiera bardzo silne naukowe głosy, które mówią o tym, że hodowla zwierząt jest istotna i potrzebna. Niech rośnie światowa siła obalająca mity. Wytoczono ciężkie działa - wiedzę naukową, z którą trudno dyskutować. 

 • Obrazek
  Aktualności

  Komisarz Wojciechowski o imporcie zboża z Ukrainy: Podzielam niepokój polskich rolników

  Napływ zboża z Ukrainy to coraz większy problem dla polskich rolników. Ceny skupu na krajowym rynku ciągle spadają, są problemy ze zbytem na krajowe ziarno, więc rolnicy zapowiadają protesty. We wtorek 17. stycznia w kilku lokalizacjach rolnicy wyjadą na drogi traktorami. Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapewnia, że podziela niepokój polskich rolników co do niekontrolowanego napływu ziarna z Ukrainy, wskazuje na możliwość skorzystania z klauzul ochronnych, ale zastrzega, że decyzja w tej sprawie nie zależy tylko od niego. Kto zatem może doprowadzić do ograniczenia importu ziarna z Ukrainy?

 • Obrazek
  Porady prawne

  Porządek przy posesji – jakie są obowiązki właściciela?

  Pan Stefan z woj. małopolskiego pyta jakie obowiązki dot. porządku spoczywają na nim zimą. Jego gospodarstwo położone jest w środku wioski na skrzyżowaniu dróg, co oznacza, że łącznie ma prawie 150 m wzdłuż drogi, z czego blisko 80 m wzdłuż chodnika.

 • Obrazek
  Uprawa

  Zmiana klimatu wymaga nowatorskich decyzji

  W podejmowaniu decyzji agrotechnicznych wywołanych zmianami klimatu występują problemy w wielu sektorach rolnictwa. Są związane np. z uprawianym gatunkiem, stosowaniem ś.o.r., hodowlą odmian, czy uprawą gleby.

 • Obrazek
  Porady prawne

  Jak przekazać gospodarstwo?

  Pan Roman z kujawsko-pomorskiego ze względu na obecny stan zdrowia musi przekazać gospodarstwo i chce podzielić je na rzecz dwóch wnuków, którzy już posiadają kilkunastohektarowe gospodarstwa jako młodzi rolnicy. Pyta, w jaki sposób przekazać gospodarstwo, aby uniknąć zwrotu VAT?

 • Obrazek
  Ceny zbóż

  Ceny zbóż: nie wszędzie martwy sezon

  Rynek zbożowy jak nie reagował podażą w pierwszej połowie sezonu, tak i po starcie nowego roku nie bardzo jest skłonny do większego ruchu. Tylko niektóre skupy mówią, że zaczynają się pojawiać ciągniki z dostawami od rolników.

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Paszporty dla bydła – duże zmiany dla hodowców i ubojni?

    Hodowcy wszystkie dokumenty od 6 stycznia br. związane z hodowlą bydła powinni gromadzić w aplikacji IRZplus. Poprzez system należy dokonywać zgłoszeń, ponadto nie będzie już paszportów bydła w obrocie krajowym. Kiedy będą stosowane? Co w zamian paszportów?

 • Obrazek
  Rynek świń

  Trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej. Ceny skupu nadal nie pokrywają kosztów produkcji

  Coraz większa niechęć do trzymania świń panuje wśród hodowców trzody chlewnej. Ceny żywca wieprzowego pomimo chwilowych wzrostów, jak na przykład przed Świętami, zwykle są poniżej kosztów produkcji, które w ostatnich kilkunastu miesiącach radykalnie wzrosły. Od kilku lat hodowcy likwidują lub zmniejszają stada trzody chlewnej i nie widzą szansy na poprawę swojej sytuacji w nowym roku.

Ważne Tematy