Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

STREFA PREMIUM - WIEDZA ROLNICZA W WYDANIU PREMIUM

 • Obrazek
  Zboża

  Gustaw Jędrejek, LIR: Wschód Polski zalewa zboże z Ukrainy

  Wojna w Ukrainie i blokada portów na Morzu Czarnym powodują, że w tym roku, w skali dużo większej niż w inne lata, przez przejścia graniczne płyną zboże i rzepak. Jak tę sytuacje widzi Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek?

 • Obrazek
  Zboża

  Słoma jako tani nawóz, czyli jak obniżyć koszty nawożenia

  Przy wysokich cenach nawozów i problemach z dostępem do obornika, to właśnie pozostawienie słomy na polu, regularne wapnowanie i dobrze dobrane międzyplony mogą okazać się jedynym wyjściem do ratowania żyzności gleby. Dlaczego warto zostawić słomę na polu?

 • Obrazek
  Bydło mięsne

  Opas jałówek i wolców: czy opłaca się bardziej niż chów byków?

  Tomasz Rasiński, wiceprezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, postawił na mądre oszczędności w gospodarstwie. Rolnik zajmuje się opasem mieszańców hf wolców i jałówek, wprowadza też pomysłowe rozwiązania opłacalnego chowu i inwestuje w kolejne projekty. Jak osiągnął zadowalające dochody? 

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Schładzanie ziarna: jak to skutecznie i szybko zrobić?

  Schładzanie ziarna w pierwszych dniach składowania ma ogromne znaczenie dla jakości ziaren. Obniżając temperaturę możliwie szybko znacząco zmniejszamy ryzyko wystąpienia szkodników. Jak w krótkim czasie dobrze schłodzić zboże?

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Żniwa w Kombinacie Kietrz: nawet 4 tys. ton zboża dziennie! [wideo]

  W Kombinacie Rolnym Kietrz praca wre, bo właśnie zebrano rzepak z powierzchni tysiąca hektarów. Kombinat ma jeszcze do zebrania pszenicę z areału prawie czterech tysięcy hektarów, a potrwa to prawie tydzień. Jak plonują zboża w żniwa 2022 r.?    

 • Obrazek
  Drób

  Sytuacja i perspektywy na rynku drobiu – wkrada się lęk i niepewność jutra

    Epidemie Covid-19 oraz grypa ptaków podcięły w zeszłym roku skrzydła branży drobiarskiej. Teraz na horyzoncie pojawiły się kolejne kłopoty. Obawy o dostępność i koszty energii oraz pasz wywołują niepokój wśród hodowców drobiu, którzy zastanawiają się czy kontynuować wstawienia do kurników. 

 • Obrazek
  Aktualności

  Wyłudzali unijne dopłaty – Bruksela ujawnia przekręty

    Im bardziej skomplikowany program pomocowy tym większa możliwość nadużyć finansowych ze strony beneficjentów. Europejski Trybunał Obrachunkowy przedstawił raport na temat finansowania Wspólnej Polityki Rolnej. Podał też listę przykładowych „przekrętów”, których celem było wyłudzenie unijnych dotacji. 

 • Obrazek
  Organizacja produkcji świń

  Tucz kontraktowy czy własna produkcja świń: co się bardziej opłaca?

  Takiej dyskusji o tuczu kontraktowym jeszcze nie było! Na naszym Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie reprezentanci największego integratora na rynku trzody chlewnej, czyli Agri Plus oraz rolnicy niezależni dyskutowali o tym, jaka jest cena tuczu kontraktowego. Czy to zagrożenie dla polskich rolników? Co się bardziej opłaca – tucz kontraktowy czy hodowla indywidualna? 

 • Obrazek
  Ceny rzepaku

  Rząd chce skosić rzepak?

  Rolnicy wciąż rzepak jeszcze koszą, a rolnicy z plonów są umiarkowanie zadowoleni. Niepokoje u producentów zajętych żniwami na dosłownie parę tygodni przed kolejnymi siewami powoduje rządowy projekt zmieniający dotychczasowe zapisy ustawy o biopaliwach.

 • Obrazek
  Ceny zbóż

  Rynek zbóż: spory eksport i ograniczona podaż

  W pierwszym miesiącu nowego sezonu Polska od razu stała się jednym z czołowych europejskich eksporterów pszenicy. Niestety ograniczona podaż może powodować, że rozpędzona machina eksportowa może zacząć zwalniać.

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Ogrzewanie słomą – czy palenie słomą się opłaca?

  Czy słoma stanie się źródłem ciepła i hitem sezonu grzewczego 2022/23? Pokazujemy, ile słomy potrzeba do zastąpienia węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego. Czy palenie słomą się opłaca? Sprawdź, czy ogrzewanie słomą sprawdzi się u Ciebie.

 • Obrazek
  Aktualności

  Pogłowie dzików spadło – jakie PZŁ ma na to dowody?

    Więcej polowań i mniej pozyskanych dzików. Myśliwi twierdzą, że to dowód na skuteczność ich działań oraz spadek pogłowia dzików. Zdaniem Polskiego Związku Łowieckiego ten sukces był możliwy dzięki zniesieniu okresu ochronnego na polowania na te zwierzęta oraz dopuszczeniu do stosowania przez myśliwych termowizyjnych i noktowizyjnych urządzeń celowniczych.

 • Obrazek
  Aktualności

  6 ekoschematów w KPS: jakie wymogi, punktacja i stawki dopłat?

  Ekoschematy przeszły rewolucję w Krajowym Planie Strategicznym: w miejsce 16 wariantów pozostało tylko 6. W kluczowych ekoschematach rolnicy będą musieli spełnić odpowiednie wymogi i zebrać punkty, od których zależeć będzie stawka dopłat. Zobacz wszystko, co musisz wiedzieć o ekoschematach!

 • Obrazek
  Afrykański pomór świń (ASF)

  ASF w Niemczech: pomór w kolejnych landach, rolnicy rezygnują z produkcji świń

  Po dwóch latach epidemii afrykańskiego pomoru świń w Niemczech wirus wymyka się spod kontroli naszych zachodnich sąsiadów. ASF pojawia się w kolejnych landach, a produkcja leci na łeb, bo rolnicy rezygnują z hodowli świń. Jak niemiecka sytuacja wpłynie na rynek trzody chlewnej w Europie?

Ważne Tematy