Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

STREFA PREMIUM - WIEDZA ROLNICZA W WYDANIU PREMIUM

 • Obrazek
  Aktualności

  Pogłowie dzików spadło – jakie PZŁ ma na to dowody?

    Więcej polowań i mniej pozyskanych dzików. Myśliwi twierdzą, że to dowód na skuteczność ich działań oraz spadek pogłowia dzików. Zdaniem Polskiego Związku Łowieckiego ten sukces był możliwy dzięki zniesieniu okresu ochronnego na polowania na te zwierzęta oraz dopuszczeniu do stosowania przez myśliwych termowizyjnych i noktowizyjnych urządzeń celowniczych.

 • Obrazek
  Aktualności

  6 ekoschematów w KPS: jakie wymogi, punktacja i stawki dopłat?

  Ekoschematy przeszły rewolucję w Krajowym Planie Strategicznym: w miejsce 16 wariantów pozostało tylko 6. W kluczowych ekoschematach rolnicy będą musieli spełnić odpowiednie wymogi i zebrać punkty, od których zależeć będzie stawka dopłat. Zobacz wszystko, co musisz wiedzieć o ekoschematach!

 • Obrazek
  Afrykański pomór świń (ASF)

  ASF w Niemczech: pomór w kolejnych landach, rolnicy rezygnują z produkcji świń

  Po dwóch latach epidemii afrykańskiego pomoru świń w Niemczech wirus wymyka się spod kontroli naszych zachodnich sąsiadów. ASF pojawia się w kolejnych landach, a produkcja leci na łeb, bo rolnicy rezygnują z hodowli świń. Jak niemiecka sytuacja wpłynie na rynek trzody chlewnej w Europie?

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Ekoschemat „Dobrostan zwierząt”: jakie wymogi i dopłaty do świń?

  Od przyszłego roku hodowcy świń będą mogli otrzymać dodatkowe unijne dofinansowanie za udział w „Ekoschemacie – Dobrostan zwierząt”. W Planie Strategicznym WPR zapisano szczegółowe wymogi otrzymania dotacji i wysokość dopłaty.  Co musi zrobić rolnik w swoim gospodarstwie, aby je otrzymać? 

 • Obrazek
  Zboża

  Wskazówki, jak uprawiać ściernisko, żeby oszczędzić wodę

  Uprawa ścierniska z jednej strony ma pobudzić do kiełkowania samosiewy i chwasty oraz wymieszać glebę z resztkami pożniwnymi, z drugiej ma ułatwić przygotowanie pola do siewu rośliny następczej. Niestety, co roku widać ciągle zbyt dużo ściernisk czekających na zerwanie, z których bezproduktywnie paruje woda. Podpowiadamy, jak dobrze uprawić ściernisko, żeby oszczędzić wodę.

 • Obrazek
  Aktualności

  KPS: dobrostan zwierząt priorytetem – jak ma wyglądać walka z antybiotykami?

  „Tak mało jak to konieczne” – taką zasadę stosowania antybiotyków wpisano w krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej. Dla hodowców nowe zasady oznaczają kary za ich nieprawidłowe stosowanie oraz obowiązkowe prowadzenie elektronicznej książki zdrowia zwierząt. Polski cel redukcyjny to zmniejszenie zużycia antybiotyków o 10% do 2030 roku.

 • Obrazek
  Rynek zbóż

  Ile jest w Polsce zboża z Ukrainy?

  Możliwości eksportowe Ukrainy są bardzo ograniczone i nie ma mowy o zalewaniu polskiego rynku przez ukraińskie ziarno, twierdzi ministerstwo rolnictwa, które skomentowało jednocześnie na jakich zasadach nasz wschodni sąsiad mógłby wejść do Unii Europejskiej. Ile zboża z Ukrainy przyjechało do Polski i co dalej się z nim stanie?

 • Obrazek
  Ceny rzepaku

  Rzepak powrócił do gry, ale rolnicy wolą zaczekać

  Rzepak w tym tygodniu trzy dni z rzędu mocno dźwigając się na Matifie zaczyna wracać do gry, ale wcześniejsze spadki cen zaszły tak daleko, że uśpiły nieco producentów rzepaku, którzy nie są za bardzo chętni do sprzedaży.

 • Obrazek
  Ceny zbóż

  Rynek zbóż: ograniczona podaż powoduje wzrosty cen

  W niektórych rejonach kraju pomimo, że na pola wyjechały niemal wszystkie kombajny, to w skupach ruch jest niewielki. Tam gdzie aura pozwala na koszenie, zboże w większości trafia na magazyny gospodarstw, albo na składy do profesjonalnych elewatorów.

 • Obrazek
  Zboża

  Uprawa ścierniska prosto czy pod kątem?

  Żniwa postępują, a co z tym związane, lada chwila czas zabrać się za ścierniska. Pytanie, jaką strategię obrać przy pierwszej obróbce pól po skoszeniu. Uprawiać ściernisko pod kątem czy prosto? Co się bardziej opłaca i lepiej służy glebie?

 • Obrazek
  Bydło mleczne

  Rolnik na dwa etaty – to możliwe, tylko trzeba chcieć!

  Małżeństwo Pawelczyków z Mazowsza prowadzi gospodarstwo i drugą działalność zupełnie z nim niezwiązaną. Jak udaje się pogodzić dwa zawody? Czy można być rolnikiem-dwuzawodowcem? Przepis na dwa zawody jest prosty – znakomita współpraca!

Ważne Tematy