Reklama zniknie za 11 sekund

STREFA PREMIUM - WIEDZA ROLNICZA W WYDANIU PREMIUM

 • Obrazek
  Buraki cukrowe

  Niemcom nie podobają się dopłaty do buraków

  Niemieccy plantatorzy buraków cukrowych skarżą w Komisji Europejskiej na dopłaty związane z produkcją buraków cukrowych. Ich zdaniem zakłóca to konkurencję i powinno być stosowane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Co na to polscy plantatorzy, którzy z takich dopłat korzystają?

 • Obrazek
  Ceny zbóż

  Nad zbożowym rynkiem unosi się duch ukraińskiej kukurydzy

  Wojna Rosji z Ukrainą ma coraz większy wpływ na rynek żywnościowy. Importerzy aktywnie poszukują nowych źródeł pszenicy, bo porty Morza Czarnego są nadal niedrożne. Oferta ukraińskiej kukurydzy w ograniczonym stopniu wpływa na krajowe ceny zbóż.

 • Obrazek
  Aktualności

  Będzie bat na animalsów?

  Czy doczekamy się nowych, bardziej przejrzystych zasad funkcjonowania organizacji pozarządowych także tych, które lobbują za ograniczeniem produkcji rolniczej? Niewykluczone, że tak. Projekt takiej ustawy właśnie pojawił się w Sejmie.

 • Obrazek
  Ceny rzepaku

  Olej słonecznikowy wpływa na ceny rzepaku

  Przy niedoborach rzepaku, na rynku surowców oleistych jasnym wydaje się, że to słonecznik i soja będą odgrywać rolę kreatorów zachowań giełdowych inwestorów. Obecnie największą niewiadomą jest ilość przerobu i podaż oleju słonecznikowego.

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Rynek trzody chlewnej: „Potrzebujemy 2,50 euro za kg wbc!”

  Sytuacja ekonomiczna hodowców trzody chlewnej pozostaje napięta. Jak podają przedstawiciele branży, aby mówić o opłacalności produkcji cena za tucznika w klasie E powinna wynosić nie 1,92 euro za kg a co najmniej 2,50 €/kg.

 • Obrazek
  Ceny zbóż

  Rynek zbóż: wszystkie oczy na Ukrainę, co z cenami?

  W cieniu dramatu wojennego toczącego się w Ukrainie, na zbożowym rynku odbywa się wciąż szacowanie efektów trwającej już miesiąc wojny. Zobaczmy, jak na przedłużające się działania na froncie i płynące z tego tytułu zagrożenia dla bilansów żywnościowych, reagują rynki.

 • Obrazek
  Ceny rzepaku

  Rzepak zaliczył szczyt i się przestraszył

  Tak jak zapowiadaliśmy już dwa tygodnie temu, rzepak w giełdowych notowaniach szedł na 1000 euro. Ten szczyt został osiągnięty, ale rzepak jakby się tej wysokości przestraszył i kursy ostro zaczęły spadać. Jednak na kolejnej sesji znów mamy silne wzrosty cen i rzepakowi niewiele brakuje, by usadowić się na historycznym maksimum na dłużej.

 • Obrazek
  Żywienie świń

  Owady w paszy dla świń

  Sama myśl o larwach owadów na talerzu nas otrząsa. Ale gdyby były dobrym źródłem białka w paszy dla świń, to już co innego. Czy insekty mają szansę zastąpić śrutę sojową? Sprawdź!

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Ceny wieprzowiny i wyrobów w sklepach wzrosną drastycznie

  Jak na obecną, trudną sytuację reaguje branża mięsna, pytamy prezesa związku "Polskie Mięso" Witolda Choińskiego. - Niestety, historyczne zwyżki cen będę musiały przełożyć się na ceny na sklepowych półkach. Trudno powiedzieć jakie mogą być podwyżki, bo sytuacja jest niestabilna i nieprzewidywalna, ale to może być nawet 30% - mówi w rozmowie z nami prezes.

 • Obrazek
  Drób

  Ceny jaj spożywczych poszły w górę o 89%! (WYWIAD)

  Z rynku jaj płyną informacje o dużych podwyżkach cen w hurcie i detalu. Jak radzą sobie hodowcy drobiu w obecnej sytuacji, jaka jest opłacalność produkcji jaj i na którym miejscu plasujemy się na arenie międzynarodowej?

 • Obrazek
  Bydło mięsne

  Ceny bydła galopują dalej - wzrost o 1 zł w wbc

  Od stycznia ceny bydła zarówno w wadze żywej i poubojowej idą ostro w górę. Wzrosty są znaczące, każde nowe notowanie to podwyżka rzędu kilkudziesięciu groszy za kg. Do kiedy utrzyma się ten trend? 

 • Obrazek
  Ceny rzepaku

  Krajowa produkcja pasz rzepakowych nabiera znaczenia

  W kontekście zmniejszających się światowych zapasów drożejącej soi i ograniczonego przez wojnę do dostępu do śruty słonecznikowej, Polska powinna stawiać na coraz większą samowystarczalność białkową i zagospodarowanie śruty rzepakowej, pochodzącej z krajowych tłoczni.

 • Obrazek
  Aktualności

  Kolejna inicjatywa obywatelska – co tym razem wymyślili?

  Komisja Europejska zarejestrowała inicjatywę obywatelską, której celem jest zakazanie hodowli zwierząt na futra. Teraz w całej Europie ruszy zbiórka podpisów, których trzeba będzie zebrać milion, aby zmusić Brukselę do podjęcia działania.

 • Obrazek
  Aktualności

  Dopłaty do nawozów: koniec ze zrzucaniem winy na KE. Trzeba działać!

  1000 zł dopłaty do zakupu tony nawozu, zamiast 500 zł do hektara proponuje Polskie Stronnictwo Ludowe. Gotowa ustawa od kilku miesięcy leży w Sejmie. Ludowcy mówią także, że jeżeli komisarz Janusz Wojciechowski nie potrafi przeforsować zgody Komisji Europejskiej w sprawie dopłat do nawozów to powinien zrezygnować.

 • Obrazek
  Technika

  Targi Agrotech w cieniu kryzysów

  Po kilku miesiącach od zakończenia rekordowo dobrego roku, u producentów i dystrybutorów maszyn trudno w dzisiejszych czasach o optymizm. O kondycji naszego rynku i perspektywach na najbliższe tygodnie rozmawialiśmy z krajowymi wytwórcami i dealerami maszyn.

Ważne Tematy