Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl

STREFA PREMIUM - WIEDZA ROLNICZA W WYDANIU PREMIUM

 • Obrazek
  Aktualności

  Ponad 11 tys. RHD pod kontrolą GIW

  Liczba podmiotów zainteresowanych sprzedażą produktów prosto z gospodarstw rośnie z miesiąca na miesiąc. Rolniczy Handel Detaliczny to możliwość zyskania dodatkowego dochodu i świetny pomysł na rozwój biznesu, pasji czy kultywowania rodzinnych tradycji. 

 • Obrazek
  Zdrowie świń

  Zdrowie świń w tuczarniach

  Problemy zdrowotne w tuczarniach różnią się od tych , które obserwujemy w chlewniach produkujących w cyklu zamkniętym. Nasi eksperci: prof. Zygmunt Pejsak i dr Marian Porowski podpowiadają, jak utrzymać tuczniki w zdrowiu. 

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Kto zapełnił lukę na chińskim rynku?

  Sprawdź, kto wygrał walkę o intratny rynek Kraju Środka, gdy zamknęły się jego granice dla niemieckiej wieprzowiny i gdzie trafia dziś mięso od naszych zachodnich sąsiadów.

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Rynek tuczników: stabilizacja po wzrostach

  Po zeszłotygodniowych dość intensywnych wzrostach cen, w tym tygodniu stawki zdają się być niewzruszone. Skupujący wprawdzie nadal mają kłopoty z nabyciem wystarczającej ilości tuczników, jednak stawek już nie podnoszą.

 • Obrazek
  Aktualności

  Będzie pomoc dla rolników dotkniętych przez klęski żywiołowe

  – Na dniach Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi program wsparcia dla ofiar zeszłorocznych klęsk żywiołowych – poinformował w Sejmie resort rolnictwa, który przedstawił szczegóły pomocy krajowej dla rolników. Przy okazji rząd musiał odpowiedzieć na pytanie, czy na taką pomoc mogą liczyć rolnicy z upadłej spółdzielni Bielmlek.

 • Obrazek
  Kukurydza

  Na ratunek wychłodzonej kukurydzy

  Pogoda w tym roku nie sprzyja ciepłolubnej kukurydzy. Wprawdzie jest wilgotno, ale chłodno, a przede wszystkim brakuje słońca. Kukurydza bardzo go potrzebuje do efektywnego przeprowadzenia procesu fotosyntezy (C4). Jak jej teraz pomóc?

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Europa wyprodukuje więcej wieprzowiny

  Chociaż 2020 r. nie był łatwy dla branży, produkcja wieprzowiny w Europie wzrosła. Prognozy KE sugerują podobny scenariusz na rok bieżący.

 • Obrazek
  Afrykański pomór świń (ASF)

  Zieloni chcą zlikwidować specustawę o ASF, którą przygotował Ardanowski

  Zamiast prowadzić masowy odstrzał dzików należy skupić się na znajdowaniu padłych sztuk w lasach. Kolejny pomysł to zniesienie kar za przeszkadzanie w polowaniach. To tylko niektóre z elementów projektu ustawy o zwalczaniu ASF, którą przygotowała Partia Zielonych oraz organizacje ekologiczne.

 • Obrazek
  Aktualności branżowe

  Nie poddajemy się!

  O aktualnej sytuacji na rynku tuczników, stawkach i nastrojach producentów rozmawiamy z Grzegorzem Turulskim, prezesem Grupy Producentów Rolnych Lub-Tucz w Lubawie.

 • Obrazek
  Organizacja produkcji świń

  Jak skutecznie stymulować lochy?

  Czy wiesz, że wzrost poziomu owulacji oznacza w praktyce liczniejsze mioty? Dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zdradza, w jaki sposób stymulować lochy, by pozytywnie wpływać na procesy rozrodcze. 

 • Obrazek
  Uprawa

  Pilnuj pH wody

  Parametr ten ma wpływ na rozpuszczalność tego, co dodajemy do opryskiwacza. Podczas przygotowywania mieszaniny możemy nim sterować, by wszystko nam się rozpuściło.

 • Obrazek
  Aktualności

  Transport żywych zwierząt jest konieczny

  Zdaniem europejskich hodowców utrzymanie transportu żywych zwierząt jest konieczne. Nie zmienia to faktu, że należy poprawiać ich dobrostan oraz skupić się na przestrzeganiu obowiązujących już przepisów. Rolnicy wypowiedzieli się także w sprawie inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”. 

 • Obrazek
  Ziemniaki

  Jak to rozpoznać? – Zaraza i alternarioza ziemniaka

  Zaraza i alternarioza to najgroźniejsze choroby upraw ziemniaka. Pierwsza niszczy zarówno część nadziemną, jak i bulwy, dodatkowo ograniczając ich zdolność przechowalniczą. Druga tylko część nadziemną. Obie powodują znaczące straty w plonach.

 • Obrazek
  Rzepak

  20 roślin rzepaku na m2

  Postęp hodowlany w rzepaku umożliwił m.in. zmniejszenie obsady. Przy siewie punktowym może ona wynieść nawet mniej niż 20 roślin/m2, zachowując poziom plonowania.

Ważne Tematy