Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

100 tys. zł na inwestycje chroniące wody przed azotanami – ostatnie dni na złożenie wniosku

Nabór wniosków na finansowanie inwestycji chroniących wody przed azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych dobiega końca. Komu przysługuje wsparcie i do kiedy można składać wnioski?

Aneta Lewandowska3 lutego 2022, 10:46

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi za źródeł rolniczych” w ramach PROW 2014-2020.
Dotychczas do ARiMR wpłynęły 83 wnioski od hodowców opiewające na kwotę blisko 6,5 mln zł.

Dla kogo dofinansowanie, a dla kogo nie?

Wsparcie finansowe może zostać przyznane rolnikowi, który zajmuje się chowem lub hodowlą zwierząt gospodarskich i ma w planach budowę lub instalację urządzeń chroniących wodę przed zanieczyszczeniem azotanami.

Dofinansowanie nie obejmuje jednak producentów, którzy:

  • Utrzymują więcej niż 40 tysięcy sztuk drobiu;

  • Posiadają więcej niż 2 tysiące stanowisk dla świń powyżej 30 kg;

  • Posiadają więcej niż 750 stanowisk dla macior.

Wykorzystanie dofinansowania

Wsparcie finansowe rolnik może przeznaczyć na takie działania, jak:

  • Budowa, przebudowa lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych (w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek);

  • Zakup instalacji technicznej lub wyposażenia do posiadanych już zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych;

  • Zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.

Dofinansowanie przyznawane jest w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych – limit wynosi 50% lub w przypadku inwestycji, której podejmuje się młody rolnik, limit wynosi 60%. Maksymalnie rolnicy mogą uzyskać 100 000 złotych wsparcia.

Terminy składania wniosków

Nabór rozpoczął się 10 grudnia i potrwa jeszcze tylko kilka dni – do 7 lutego 2022 r. Wnioski można składać w biurach powiatowych i regionalnych ARiMR osobiście, przez osobę upoważnioną, wysłać przesyłką rejestrowaną Poczty Polskiej lub skorzystać ze skrzynki ePUAP.

Informacja o kolejności przysługiwania pomocy pojawi się na stronie internetowej ARiMR nie później niż 50 dni od dnia upływu terminu składania wniosków.

Formularz wniosku o przyznanie wsparcia, instrukcja wypełniania wniosku oraz załączniki i narzędzia pomocnicze znajdziesz pod tym linkiem.

oprac. al 
źródło: ARiMR


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy