Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

100 tysięcy złotych dla młodych rolników

27.03.2017

Drukuj

100 tysięcy złotych dla młodych rolników

Artykuł dostępny

Wsparcie dla młodych rolników finansowane jest z budżetu PROW 2014-2020 otrzymają nowi gospodarze, którzy osobiście, przez osobę upoważnioną lub Pocztą Polską dostarczą odpowiednie dokumenty do oddziału ARiMR do 26 maja. W przypadku przesyłki pocztowej liczy się data jej nadania.

r e k l a m aJakie trzeba spełnić warunki?

Wsparcie przyznawane jest rolnikom, którzy spełnią określone wymagania, m. in.:

  • młody rolnik ma nie więcej niż 40 lat;
  • musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe; jeśli nie spełnia tego warunku, ma 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu wsparcia na uzupełnienie takich kwalifikacji;
  • musi posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha;
  • konieczne jest rozpoczęcie urządzania gospodarstwa nie wcześniej niż 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
  • wielkość ekonomiczna (SO) przejmowanego gospodarstwa nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro;
  • powierzchnia użytków rolnych gospodarstwa powinna być co najmniej równa średniej krajowej. W województwach, gdzie średnia powierzchnia jest niższa niż krajowa – wystarczy, że powierzchnia gospodarstwa będzie równa co najmniej średniej wojewódzkiej;
  • maksymalna wielkość gospodarstwa to 300 ha;
  • przynajmniej 70% minimalnej wielkości użytków rolnych to grunty stanowiące własność gospodarza, będące w użytkowaniu wieczystym lub dzierżawione z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub od jednostki samorządu terytorialnego.

Co trzeba wiedzieć?

Co bardzo istotne, nowy gospodarz musi przeznaczyć całą sumę na inwestycje związane z działalnością rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych we własnym gospodarstwie.

Otrzymaną premię trzeba zainwestować w rozwój gospodarstwa – przy czym 70% pieniędzy musi być wydatkowana na inwestycje w zakup środków trwałych (maszyny, budynki, grunty). W przypadku maszyn i urządzeń w grę wchodzi wyłącznie zakup rzeczy nowych.

Na co młody rolnik nie otrzyma pieniędzy? Między innymi na chów drobiu, z wyjątkiem chowu ekologicznego, plantację roślin wieloletnich na cele energetyczne czy niektóre działy specjalne produkcji rolnej.

Beneficjenta będzie miał pewne zobowiązania, a wśród nich znajdziemy prowadzenie uproszczonej rachunkowości i wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa o co najmniej 10%.

Kiedy można spodziewać się wsparcia?

Dotacja zostanie wypłacona w dwóch ratach:

  • pierwsze 80% premii rolnik otrzyma po spełnieniu warunków zastrzeżonych w decyzji, w ciągu 9 miesięcy od dnia jej doręczenia;
  • pozostałe 20% zostanie wypłacone po zrealizowaniu biznesplanu.

Wniosek o przyznanie wsparcia i ważne dokumenty znajdują się TUTAJ.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Początek negocjacji w Luksemburgu, czyli bój o Wspólną Politykę Rolną

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii