Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

80% rolników wybrało rolnictwo węglowe

Obrazek

Nabór o dopłaty bezpośrednie trwa. Do zakończenia kampanii zostało jeszcze ponad miesiąc, a pół miliona beneficjentów jeszcze nie złożyło wniosków do ARiMR.

 

Paulina Janusz-Twardowska23 maja 2023, 08:39

Do 17 maja br. wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. złożyło 718 tys. rolników. Mimo zachęt, tylko około 35% beneficjentów chce w tym roku skorzystać z ekoschematów. Jak wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza, gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 34,30 %, jednak ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodnie z zasadami ekoschematy można łączyć, i jeden wniosek może zawierać ich więcej. Zdecydowanie najchętniej wybierany jest ekoschemat „Rolnictwo węglowe”, bo stanowi 82,41% wszystkich wskazywanych ekoschematów. Najmniejszym wzięciem cieszy się ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw”.

Jak wypełnić wniosek i skorzystać z rolnictwa węglowego?

Korzystanie z ekoschematów ma kluczowe znaczenie dla wysokości dopłat. Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie rozszerzonej warunkowości pozwolą jedynie na otrzymanie dopłat na poziomie około 70% tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych. Jest więc o co walczyć, szczególnie w tak trudnym dla rolnictwa roku, jak 2023. Wypełnienie tegorocznego wniosku i otrzymanie maksymalnej możliwej kwoty może wydawać się trudne, jednak dzięki pomocy specjalistów obraz się rozjaśnia i pieniądze przestają być nieosiągalną perspektywą. Eksperci top agrar Polska oraz Agraves oferują swoją darmową pomoc – doradzą, z jakich ekoschematów skorzystać oraz wypełnią wniosek. Wystarczy uzupełnić formularz na https://lp.topagrar.pl/konkurs.

A jeśli złożyłeś już wniosek, ale zastanawiasz się czy mógłbyś wycisnąć więcej z dopłat – ta akcja jest również dla Ciebie. Do końca maja możesz bez żadnych konsekwencji złożyć korektę wniosku do ARiMR. Nie czekaj – weź udział w naszej akcji: https://lp.topagrar.pl/konkurs

Rolnictwo węglowe – jakie warunki?

Rolnictwo węglowe to największy ekoschemat, składający się z 8 praktyk. Każdej przypisana jest określona liczba punktów. Za każdy punkt można osiągnąć ok. 100 zł (1 pkt – 22,47 € razy kurs euro z 30 września). W ramach rolnictwa węglowego można skorzystać dopłat w ramach następujących ekoschamatów:

 •  Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt między 0,3 a 2 DJP na wszystkie TUZ w gospodarstwie. Zakaz zaorywania TUZ w okresie realizacji ekoschematów – 5 pkt (nie obejmuje TUZ na obszarach Natura 2000). Przekroczenie 2 DJP/ha dyskwalifikuje z ekoschematu.
 • Międzyplony i wsiewki śródplonowe – ważne, by były to mieszanki dwóch gatunków. Nie ma możliwości stosowania ś.o.r.
 •  Plan nawożenia – w dwóch wariantach – podstawowy i z wapnowaniem – dotyczy całego gospodarstwa: wszystkich GO i TUZ. Obowiązek analizy gleby raz na 4 lata. Ale uwaga: wariant z wapnowaniem możliwy tylko raz na 4 lata i tylko jeśli poziom pH jest nie wyższy od 5,5. Kto ma ważne badanie gleby, nie musi robić nowego. Jeśli rolnicy mają zrobiony plan nawozowy, to mają go przedłożyć do 9 czerwca lub do 11 lipca (jeśli zostanie przedłużony termin składania wniosków). Jeśli rolnik wnioskuje o wariant z wapnowaniem, musi mieć imienny dokument potwierdzający zakup wapna.
 •  Przyoranie obornika w ciągu 12 godzin lub rozlewanie gnojowicy innymi metodami niż rozbryzgowo. Sporo poirytowania wśród rolników budzi instrukcja ARiMR, nakazująca wykonanie aż 6 zdjęć na ha. Na szczęście ministerstwo na bieżący rok przyjęło możliwość złożenia oświadczenia zamiast zdjęć geotagowanych. Wiosenne nawożenie można uwzględniać we wnioskach, praktyka ta obejmuje także nawożenie jesienne, wówczas oświadczenie można złożyć do 7 listopada. Jeśli rolnicy kupują nawóz, muszą mieć dokument potwierdzający zakup. Nie ma informacji o wymaganych dawkach nawozu naturalnego na ha.
 •  Zróżnicowana struktura upraw – ekoschemat służy poprawie bilansu materii organicznej w glebie. Zakłada co najmniej 20% roślin bobowatych w strukturze, nie więcej niż 30% okopowych i zboża nie mogą stanowić więcej niż 65%. Rolnicy często podnoszą zawodność plonowania bobowatych, co sprawia, że to działanie dla wielu będzie mało atrakcyjne.
 • Uproszczone systemy uprawy – 4 pkt – mają skłaniać do rezygnacji z uprawy płużnej i pozostawiania resztek pożniwnych na polu. Dosyć oczywisty i prosty ekoschemat.
 •  Wymieszanie słomy z glebą – 2 pkt – z roślin zbożowych, oleistych i bobowatych. Rolnik zobowiązany jest prowadzić w gospodarstwie rejestr zabiegów agrotechnicznych (nie musi wysyłać go do ARiMR).

Ile punktów za ekoschematy Rolnictwo węglowe?

Warunek wejścia: aby można było skorzystać z rolnictwa węglowego, trzeba mieć co najmniej 5 pkt na 25% powierzchni UR. Można to wyliczyć: 25% × 5 pkt = 1,25 × liczba ha np. 10 = 12,5 pkt. Dla gospodarstwa

100-ha trzeba uzbierać minimum 125 pkt. Nie wiadomo jeszcze, jak to będzie przy maksymalnej liczbie punktów, gdyż każdy ekoschemat ma swoją kopertę finansową i trzeba liczyć się ze współczynnikami redukcji.

 • Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt - 5 pkt
 • Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe - 5 pkt
 • Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – wariant podstawowy - 1 pkt
 • Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – wariant z wapnowaniem - 3 pkt
 • Zróżnicowana struktura upraw - 3 pkt
 • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji - 2 pkt
 • Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo - 3 pkt
 • Uproszczone systemy uprawy - 4 pkt
 • Wymieszanie słomy z glebą - 2 pkt


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)