Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Zwrot podatku VAT. Czy syn może sprzedać na siebie partię rzepaku ojca?

Obrazek

Ojciec wraz z synem gospodarują na dwóch gospodarstwach. Oboje są czynnymi podatnikami VAT. Do końca roku syn sprzedał swój rzepak, a teraz chce sprzedać na siebie partię ojca ze względu na zwrot podatku VAT. Spodziewa się kontroli Urzędu Skarbowego. Czy to możliwe?

Roman Włodarz19 lutego 2023, 14:18

Pytanie Czytelnika: Syn chciałby sprzedać na siebie moją partę rzepaku, spodziewa się kontroli US. Czy to możliwe?

Gospodarujemy z synem, młodym rolnikiem formalnie na dwóch gospodarstwach i jesteśmy podatnikami czynnymi. W czasie żniw oddaliśmy obaj rzepak na przechowanie z opcją 30% zapłaty. Do końca roku syn sprzedał swój rzepak i teraz chciałby sprzedać na siebie moją partię, bo ma zwrot podatku VAT i spodziewa się kontroli US. Czy to możliwe?

Odpowiedź eksperta VAT: Kto jest obecnie posiadaczem przedmiotowego rzepaku?

W analizowanym przypadku zasadniczą kwestią jest ustalenie, kto jest obecnie posiadaczem przedmiotowego rzepaku. Jeśli faktycznie doszło do wypłaty 30% zaliczki, należy przyjąć, że została zawarta z podmiotem skupowym umowa dostawy z opcją składu. Z braku informacji szczegółowych należy przyjąć, że zostały wystawione faktury zaliczkowe VAT. Jeśli tak było faktycznie, nie będzie możliwości sprzedaży rzepaku na syna (na innego podatnika czynnego), bo formalnie do transakcji sprzedaży już doszło w momencie dostawy podmiotowi skupowemu. Jeśli faktur zaliczkowych nie było, to mamy do czynienia prawdopodobnie z umową składu, gdzie podmiot skupowy nie jest formalnie właścicielem rzepaku. W takiej sytuacji wystawcą faktury VAT będzie osoba faktycznie władająca przedmiotowym rzepakiem (art. 7.1. przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel…). Należy jednak pamiętać, że US może zbadać taką transakcję pod kątem ewentualnego nadużycia prawa (5. Przez nadużycie prawa rozumie się dokonanie czynności, o których mowa w ust. 1, w ramach transakcji, która pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miała zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.).
Koniecznie sprawdź! Dyżur naszego eksperta VAT
fot. Envato.Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Roman Włodarz
Pozostałe artykuły tego autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 02/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)