Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ardanowski: zaległa pomoc suszowa będzie wypłacona po nowelizacji budżetu

Zaległe odszkodowania za ubiegłoroczną suszę zostaną wypłacone za kilka tygodni. Stanie się tak po nowelizacji budżetu - zapowiedział we wtorek w Toruniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Z wyliczeń ministra wynika, że pieniędzy nie otrzymało 10 proc. poszkodowanych rolników.

Kamila Szałaj20 maja 2020, 10:28
- Pojawił się problem z wypłatą części pomocy suszowej za 2019 rok z uwagi na nieprzewidziane wydatki związane z epidemią koronawirusa. Troska o zdrowie naszych obywateli jest na pierwszym miejscu, i to sprawiło, że nie byliśmy w stanie wypłacić całej pomocy – powiedział minister Ardanowski.

Wyjaśnił, że sytuacja ta dotyczy obecnie ok. 10 proc. poszkodowanych gospodarstw (choć z wyliczeń ARiMR wynika jednak, że pieniędzy nie dostało dużo więcej rolników. O podanie precyzyjnych danych wystąpił nawet Rzecznik Praw Obywatelskich. Pisaliśmy o tym TUTAJ).

- Niewypłacone środki, bo już 90 procent rolników otrzymało wsparcie, zostaną przekazane po nowelizacji budżetu. Te największe gospodarstwa, dla których przewidziana jest pomoc, muszą uzbroić się w cierpliwość - mówił Ardanowski w Toruniu.

Według ministra pieniądze powinny zostać przekazane w ciągu kilku tygodni, po nowelizacji budżetu. 

Minister poinformował również, że ARiMR zakończyła wypłatę dopłat bezpośrednich.

- Dwa miesiące przed terminem przekazaliśmy wszystkim rolnikom dopłaty bezpośrednie. Wypłaciliśmy 1 mld 285 mln zł. Do rozpatrzenia zostały jedynie 34 sprawy, wymagające wyjaśnień sądowych. Zakończyliśmy też wypłatę dopłat do materiału siewnego. Na konta rolników przekazaliśmy z tego tytułu 9 mln zł – zaznaczył minister.

ksz, źródło: nagranie Polskiego Radia PiK, fot. twitter.com/MRiRW_GOV_PL


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)