ARiMR: 1,4 mld zł zaliczek trafiło już do rolników

ARiMR: 1,4 mld zł zaliczek trafiło już do rolników

Od poniedziałku 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca rolnikom zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich na 2017 rok. Urzędnicy deklarują, że ok. 286 tys. wnioskodawców otrzymało już pieniądze.

r e k l a m a

W ciągu pierwszych czterech dni kampanii wypłacania zaliczek ARiMR przekazała rolnikom 1,4 mld zł z ok. 10 mld zł przeznaczonych na ten cel, które mają zostać wypłacone do końca listopada br. Po przekazaniu tych pieniędzy, czyli ok. 70% należnych z tytułu dopłat kwot, od 1 grudnia ma się rozpocząć wypłacanie pozostałych 30% dopłat. Łączna pula pieniędzy na dopłaty za 2017 rok to 14,8 mld zł.

Według danych ARiMR w tym roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich w całym kraju złożyło 1 mln 342 tys. rolników. Zaliczki otrzymają w pierwszej kolejności wnioskodawcy, których dokumenty zostały już poddane kontroli administracyjnej i zostały zatwierdzone do wypłaty.

– Ok. 85% rolników jest już w naszym powiecie po takiej kontroli. Pozostałe 15% wniosków zostanie skontrolowanych do końca października, tak by wypłacić w listopadzie zaliczki - powiedział nam pracownik jednego z wielkopolskich biur powiatowych.

Biura powiatowe ARiMR listy skontrolowanych wniosków wysyłają do Centrali w Warszawie, skąd wysyłane są przelewy. W pierwszej kolejności mają je otrzymywać rolnicy dotknięci w tym roku klęskami żywiołowymi oraz z obszarów dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF).   bcz

Źródło: ARiMR
Fot. Sierszeńska

CZYTAJ TAKŻE:

DOPŁATY 2017: Ruszyła wypłata zaliczek
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii