ARiMR: 97,5% dopłat na kontach rolników

ARiMR: 97,5% dopłat na kontach rolników

Do końca kampanii wypłat płatności bezpośrednich za 2016 rok pozostało 9 dni. ARiMR podaje, że do dziś 97,5% wszystkich pieniędzy na ten cel trafiło do rolników.

r e k l a m a

Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że wypłaciła ona rolnikom 14,243 mld zł, czyli 97,5% szacowanej do wypłaty puli środków na płatności bezpośrednie za 2016. Pozostało 2,5% pieniędzy powinno trafić do wnioskodawców do końca tego miesiąca.

Jeżeli chodzi o ONW, to Agencja przekazała do tej pory rolnikom 1,264 mld zł, co stanowi 96,27% kwoty całkowitej puli na te płatności. Natomiast stan realizacji płatności rolnośrodowiskowych, rolno-środowiskowo-klimatycznych i ekologicznych  za 2016 r. jest taki, że  94,38% rolników ma wydaną decyzję o przyznaniu tych płatności. Rolnicy, którzy nie otrzymali jeszcze należnych im dopłat, według zapewnień ARiMR także dostaną je do końca czerwca 2017 r.

Agencja informuje też, że mimo zakończenia przedłużonego do końca maja br. terminu przyjmowania wniosków o dopłaty za 2017 rok, prawdopodobnie nie wszyscy uprawnieni rolnicy złożyli stosowne dokumenty. Do 20 czerwca do godz. 8.30 zarejestrowano w ARiMR 1,3377 mln wniosków, co stanowi 99,01% wszystkich wniosków złożonych w 2016 r. Kto nie zdążył złożyć wniosku w tym terminie będzie mógł zrobić to jeszcze do 26 czerwca, ale wówczas za każdy roboczy dzień opóźnienia należne rolnikowi dopłaty zostaną pomniejszone o 1%.

Według zapewnień ARiMR, system informatyczny do obsługi wniosków o przyznanie dopłat za 2017 rok będzie gotowy na czas by móc wypłacić rolnikom zaliczki na poczet dopłat. Teraz wszystko zależy od decyzji politycznej ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Jego zastępca dr Ryszard Zarudzki miesiąc temu deklarował, że jeżeli zapadnie decyzja o wypłacie rolnikom zaliczek, to wyniosą one nie 70 a 50% należnych im płatności.

oprac. bcz na podst. ARiMR

Fot. Sierszeńska

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii