Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

ARiMR: 97,5% dopłat na kontach rolników

21.06.2017

Drukuj

ARiMR: 97,5% dopłat na kontach rolników

Artykuł dostępny

Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że wypłaciła ona rolnikom 14,243 mld zł, czyli 97,5% szacowanej do wypłaty puli środków na płatności bezpośrednie za 2016. Pozostało 2,5% pieniędzy powinno trafić do wnioskodawców do końca tego miesiąca.

r e k l a m aJeżeli chodzi o ONW, to Agencja przekazała do tej pory rolnikom 1,264 mld zł, co stanowi 96,27% kwoty całkowitej puli na te płatności. Natomiast stan realizacji płatności rolnośrodowiskowych, rolno-środowiskowo-klimatycznych i ekologicznych  za 2016 r. jest taki, że  94,38% rolników ma wydaną decyzję o przyznaniu tych płatności. Rolnicy, którzy nie otrzymali jeszcze należnych im dopłat, według zapewnień ARiMR także dostaną je do końca czerwca 2017 r.

Agencja informuje też, że mimo zakończenia przedłużonego do końca maja br. terminu przyjmowania wniosków o dopłaty za 2017 rok, prawdopodobnie nie wszyscy uprawnieni rolnicy złożyli stosowne dokumenty. Do 20 czerwca do godz. 8.30 zarejestrowano w ARiMR 1,3377 mln wniosków, co stanowi 99,01% wszystkich wniosków złożonych w 2016 r. Kto nie zdążył złożyć wniosku w tym terminie będzie mógł zrobić to jeszcze do 26 czerwca, ale wówczas za każdy roboczy dzień opóźnienia należne rolnikowi dopłaty zostaną pomniejszone o 1%.

Według zapewnień ARiMR, system informatyczny do obsługi wniosków o przyznanie dopłat za 2017 rok będzie gotowy na czas by móc wypłacić rolnikom zaliczki na poczet dopłat. Teraz wszystko zależy od decyzji politycznej ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Jego zastępca dr Ryszard Zarudzki miesiąc temu deklarował, że jeżeli zapadnie decyzja o wypłacie rolnikom zaliczek, to wyniosą one nie 70 a 50% należnych im płatności.

oprac. bcz na podst. ARiMR

Fot. Sierszeńska

Read more in the premium version

article icon

Rzepak: w całym kraju poniżej 1500 zł/t

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii