Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

ARiMR wstrzymuje dopłaty do kredytów

Obrazek

Jak udało nam się dziś ustalić, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wstrzymała dziś udzielanie dopłat do kredytów w formule de minimis.

Grzegorz Ignaczewski31 października 2018, 15:42
Blokada dotyczy wszystkich współpracujących z ARiMR banków, natomiast obejmuje część kredytów preferencyjnych. Jak potwierdza biuro prasowe banku BGŻ BNP Paribas, obecnie głównie problem dotyczy grupy rolników wnioskujących o kredyt klęskowy przy stracie wynoszącej do 30 proc. średniej rocznej produkcji oraz wnioskujących o dofinansowanie zakupu ziemi w ramach kredytu preferencyjnego z linii Z. W obu tych przypadkach udzielne przez ARiMR dopłaty do oprocentowania stanowią pomoc de minimis w rolnictwie.

Jak na razie nie wiadomo jakie są przyczyny takiej decyzji – czekamy na oficjalne stanowisko Agencji w tej sprawie.

Przypomnijmy tylko, że kredy preferencyjne na wznowienie produkcji rolnej udzielają
Banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (obecnie są to: Bank PEKAO S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze, SGB-Bank S.A., a także zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze, Bank BGŻ BNP Paribas S.A., Bank Zachodni WBK S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy). Wysokość kredytu nie może być większa niż kwota oszacowanych strat. Kredyt może być przeznaczony na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej (kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze, inwentarza żywego). Kredytobiorca jest obowiązany udokumentować 50% poniesionych wydatków. W 2018 roku kredyty są udzielane z oprocentowaniem płaconym przez producenta rolnego w wysokości do 0,5% w skali roku (pod warunkiem ubezpieczenia przynajmniej połowy upraw).
CZYTAJ TAKŻE: Kredyt suszowy na 0,5% nie dla każdego


Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)