Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 840 mln zł dopłat do nawozów

Obrazek

11 lipca br. ARiMR rozpoczęła wypłacanie dopłat dedykowanych rolnikom w ramach wsparcia zakupu nawozów mineralnych. W pierwszym tygodniu dopłaty otrzymało niespełna 18,5 proc. wnioskodawców, a wypłacona kwota wyniosła 500 mln zł, co było związane z nadal trwającym w niektórych biurach powiatowych procedowaniem wniosków. Dziś Agencja podała najnowsze dane o statusie wypłat.

19 lipca 2022, 16:25
Po upływie kolejnych dwóch dni tego tygodnia wypłacona kwota wzrosła o 340 mln zł i wynosi 840 mln, co oznacza, że 135 tys. rolników otrzymało już dopłatę do nawozu.

Przypomnijmy, że składanie wniosków ws. dopłat do zakupu nawozów mineralnych zakończyło się 31 maja 2022 r.  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje, że otrzymała niemal 427 tys. wniosków o to wsparcie.

Od 11 lipca na konta bankowe 135 tys. rolników trafiło 840 mln zł. Przez najbliższe tygodnie pomoc będzie wypłacana pozostałym rolnikom systematycznie.

Maksymalna kwota środków przeznaczonych na realizację programu ma wynosić 3,5 mld zł, choć pula przeznaczona na ten cel oscylowała wokół kwoty 3,9 mld zł.

W czym pomoże rolnikom dopłata do nawozów?

Dotacja ma wspomóc rolników w zakupie nawozów, których koszty zakupu wzrosły niebagatelnie. Chodzi o nawozy zakupione między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r.

O taką pomoc mógł ubiegać się jedynie rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok. Maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą wynosi 50 ha.

W jaki sposób wyliczano wysokość wsparcia?

Wysokość wsparcia wyliczono w oparciu o dwustopniowy algorytm, w którym brano pod uwagę:

1. stawki dopłat do hektara, które wynoszą:

·        500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub

·        250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).

2. obliczano różnicę pomiędzy cenami nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r., a tymi które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. Wnioskujący o wsparcie rolnik musiał posiadać potwierdzenie zakupu nawozów z tego okresu, np. kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające takie zakupy.Z kolei, rekompensaty za zakupu nawozów od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. są wyliczone na podstawie średnich stawek opublikowanych przez resort rolnictwa, jeżeli rolnik nie posiadał dokumentów księgowych potwierdzających zakup. W ten sposób obliczano różnicę w cenie tony nawozów w obu okresach. Po jej przemnożeniu przez liczbę ton nawozów zakupionych w terminie 1 września 2021 r. - 15 maja 2022 r. wyliczono wysokość pomocy.

Po porównaniu obydwu kwot – tej obliczonej na podstawie stawek i powierzchni oraz tej wyliczonej na podstawie różnicy w cenach nawozów – określono właściwą stawkę pomocy, którą jest mniejsza z nich.

jcz, nmm
Źródło: ARiMR
Fot. Sierszeńska

Ważne Tematy