Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

ARiMR znów wypłaca pomoc suszową za 2019 rok!

Obrazek

Dwa dni temu informowaliśmy o przeznaczeniu przez Sejm kolejnej transzy na wypłaty pomocy suszowej rolnikom poszkodowanym przez klęskę suszy w 2019 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła już przekazywanie tych pieniędzy rolnikom w ramach pomocy publicznej. W ramach de minimis też trochę funduszy ma trafić do poszkodowanych gospodarzy.

Bartłomiej Czekała17 czerwca 2020, 23:26
Przypomnijmy, że Sejm przeznaczył na kolejną transzę pomocy suszowej kwotę 676 mln zł z czego 600 milionów złotych będzie pochodziło z rezerwy celowej budżetu państwa na 2020 r. nr. 8 (rezerwa na realizację projektów współfinansowanych z udziałem środków pochodzących ze środków UE oraz środków z pomocy bezzwrotnej). Natomiast kolejne 76 mln zł z rezerwy celowej nr. 16 (zobowiązania wymagalne Skarbu Państwa).

Wczoraj podczas spotkania wyborczego z mieszkańcami Ciechanowa na Mazowszu prezydent Andrzej Duda poinformował, że od wtorku wypłacane jest wsparcie suszowe dla rolników. Podobny sygnał mieliśmy z jednego z biur powiatowych ARiMR. poprosiliśmy Centralę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie o potwierdzenie tej informacji. Szybciej jednak pojawił się komunikat ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

– Dziś rusza wypłata ostatniej transzy pomocy suszowej, a jednocześnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą - dzień ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu zwrócenia uwagi na sposoby zapobiegania suszy – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister przypomniał, że opóźnienie w wypłacie wszystkich, należnych rolnikom pieniędzy wynikało z sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

– Mogę tylko przeprosić rolników za to opóźnienie, ale najważniejsza była realizacja działań związanych z ratowaniem życia i zdrowia Polaków w obliczu pandemii – informuje minister Ardanowski na stronie internetowej MRiRW.

Aktualizacja godz. 17:06

Dzięki uruchomionym środkom biura powiatowe Agencji rozpoczęły wydawanie decyzji przyznających pomoc, w ślad za tymi decyzjami są na bieżąco realizowane płatności.

- Wiemy, że rolnicy czekają na wypłaty pomocy suszowej, dlatego niezwłocznie po otrzymaniu kolejnej puli środków przeznaczonych na ten cel, uruchomiliśmy procedurę wypłat - poinformował Tomasz Nowakowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dotychczas w ramach pomocy z powodu suszy za ubiegły rok rolnikom wypłacono 1,24 mld zł. Była to do tej pory część należnych rolnikom środków pomocowych. Kolejne wsparcie z budżetu pozwoli wypłacić wszystkie należności.


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)