Auto i mieszkanie dla pracowników

– Zatrudniam kilku pracowników oraz zootechnika do obsługi mojego stada krów. Oferuję im nieodpłatnie mieszkania w obrębie gospodarstwa, a zootechnikowi udostępniłem samochód. Czy takie świadczenia należy opodatkować VAT? – pyta nasz Czytelnik.
Pytanie: Zajmuję się produkcją mleka w dużym stadzie i zatrudniam kilku pracowników obsługi oraz zootechnika. Oferuję im nieodpłatnie 2 mieszkania w obrębie gospodarstwa, a zootechnikowi udostępniłem nieodpłatnie samochód, aby dojeżdżał ok. 60 km. Czy takie świadczenia należy opodatkować VAT?
Odpowiedź: Na podst. art. 7 ust dostawą opodatkowana jest przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa – podaje Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz redakcyjny ekspert VAT. W szczególności chodzi tu o:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele (…) jego pracowników, w tym byłych pracowników;
- wszelkie inne darowizny.
Czytelnik nie pisze, czy mieszkania są częścią składową gospodarstwa, a samochód znajduje się w ewidencji VAT i odliczono od niego VAT naliczony. Jeśli mieszkania są własnością osobistą, to ich udostępnianie nie ma związku z VAT w gospodarstwie. Podobnie z samochodem. Jeśli mieszkania wchodzą w skład gospodarstwa i były wybudowane z odliczeniem VAT, albo były to mieszkania stare, które wyremontowano z odliczeniem VAT, a ich wartość została powiększona w ten sposób o co najmniej 30%, to ich udostępnianie nieodpłatne będzie co zasady podlegało VAT.
Jednak w licznych interpretacjach indywidualnych i w wyrokach sądowych linia orzecznicza skłania się ku tezie, że udostępnianie nieodpłatne mieszkania pracownikowi jest związane z prowadzoną działalnością, zatem nie podlega VAT. Np. w interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że „Nieodpłatne udostępnianie lokali pracownikom przez Spółkę wynika z dobrej woli Spółki (pracodawcy) i chęci zaspokojenia ich potrzeb osobistych. Okoliczności te pozwalają stwierdzić, że udostępnianie lokali jest związane z działalnością Spółki i ma na celu poprawę jej rezultatów poprzez zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników pochodzących z odległych rejonów kraju. Zatem ta nieodpłatna czynność, związana z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”.
Udostępnianie nieodpłatne samochodu pracownikowi w celu dojazdu do pracy (w szerszym znaczeniu – nieodpłatny dowóz pracowników) nie podlega VAT tylko w przypadku, gdy występują trudności w zapewnieniu innych odpowiednich środków transportu lub gdy taki obowiązek wynika z przepisów prawa. W przypadku gdy pracownicy będą mogli bez problemów dojechać transportem publicznym, bezpłatny dojazd będzie podlegał opodatkowaniu VAT.
Zatem problemem jest ustalenie, czy rzeczywiście pracownik nie może środkami publicznymi dojechać do pracy w godzinach wymaganych przez organizacje pracy. Ponieważ są też liczne odmienne stanowiska fiskusa, zalecamy wystąpienie o indywidualną interpretację.
Na temat VAT piszemy w każdym numerze „top agrar Polska”. Polecamy też kwartalnik „top agroszef Premium”, w którym szeroko opisujemy w artykułach tematykę VAT, zasady ogólne, rozliczanie grup. Jedyny taki informator o VAT w rolnictwie na rynku! Kliknij TUTAJ.
Opr. pł
Przeczytaj również
