Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Będą zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich

Obrazek

Kilka tygodni temu informowaliśmy na naszych łamach o decyzji Komisji Europejskiej, która umożliwiła państwom członkowskim wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich w związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych. Polska postanowiła skorzystać z tej możliwości.

Bartłomiej Czekała4 października 2015, 00:18

Decyzją ministra rolnictwa Marka Sawickiego zaliczki, w wysokości 50% wysokości należnych dopłat, będą wypłacane na poczet jednolitej płatności obszarowej, płatności dodatkowej, płatności do roślin wysokobiałkowych oraz płatności do owoców miękkich. Biorąc pod uwagę planowane stawki wyżej wymienionych form wsparcia, płatności zaliczkowe w kampanii 2015 r. wyniosą:

  • ok. 227 zł/ha w przypadku jednolitej płatności obszarowej,
  • 86 zł/ha w przypadku płatności dodatkowej,
  • 211 zł/ha w przypadku płatności do roślin wysokobiałkowych,
  • 460 zł/ha w przypadku owoców miękkich (truskawek i malin).

Zaliczki wypłacane będą w okresie od 16 października do 1 grudnia 2015 r. Przyznawane będą z urzędu (nie jest potrzebny dodatkowy wniosek), na terytorium całego kraju.
Zaliczki będą wypłacane rolnikom, którzy nie zostali objęci kontrolami na miejscu i do których nie mają zastosowania zmniejszenia, wykluczenia i inne kary administracyjne oraz odliczenia, o których mowa w art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Ponadto w związku z opublikowaniem kursu wymiany, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2015 r. (4,2448 zł za 1 EUR)w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności.

O projektowanych w rozporządzeniach stawkach dopłat pisaliśmy wczoraj (CZYTAJ).

oprac. bcz na podstawie MRiRW


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy