Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Białkowe wymagają więcej pieniędzy

Obrazek

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wyraża obawy co do dalszego rozwoju upraw roślin białkowych w Polsce.

dr Piotr ŁuczakGrzegorz Ignaczewski26 października 2015, 12:28

KZPRiRB w swym niedawnym piśmie do MRiRW wyraża wielką obawę o przyszłość upraw roślin białkowych w Polsce. Czytamy w nim, że decyzja rolników w Polsce o przystąpieniu do uprawy roślin wysokobiałkowych w znacznej mierze opierała się na deklaracji wsparcia produkcji w postaci dopłaty do uprawy na poziomie ponad 1300 zł/ha. Niedoszacowanie powierzchni tych upraw, mimo górnego pułapu 75 ha na gospodarstwo, przy stałej kopercie płatności spowodowało spadek płatności do poziomu 422 zł/ha, czyli o blisko 70%!

Zrzeszenie uważa, że brak minimalnego poziomu dopłat zniechęci rolników do uprawy strączkowych. Tym samym stawia pod znakiem zapytania sukces programu budowy polskich źródeł białka roślinnego. Zrzeszenie postuluje zatem rozważyć możliwość zwiększenia dopłat do uprawy roślin białkowych w roku 2015 i zagwarantować na rok 2016 dopłaty do roślin strączkowych na poziomie minimum 1000 zł/ha, niezależnie od ogólnej powierzchni tych upraw. Polska ma w 2015 roku w kopercie na płatności związane do produkcji ok. 509 mln euro. Z tego ok. 68 mln euro to pula na dopłaty do roślin wysokobiałkowych. Zwiększenie poziomu dopłat do tej grupy upraw wymagałoby zmniejszenia kwoty na inne płatności – w tym dla producentów buraków cukrowych czy bydła. pł/gi

Źródło: KZPRiRBPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)