Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Biurokracja blokuje rozwój grup producentów

21.02.2017

Drukuj

Biurokracja blokuje rozwój grup producentów

Artykuł dostępny

Zmieniona ustawa o grupach producentów rolnych i ich związkach (weszła w życie 18 grudnia 2015 roku) wprowadziła sporo zamieszania w funkcjonowaniu grup producentów. Jej skutki odczuwają zarówno „stare” grupy, zatwierdzone jeszcze przez marszałków poszczególnych województw, jak i „nowe”, które zostały uznane przez ARR.

r e k l a m aGrupom, które szczęśliwie przebrnęły etap rejestracji w ARR i którym udało się w ubiegłorocznym naborze złożyć wnioski o dotacje dla grup z PROW 2014–2020, druga z rządowych agencji obsługujących rolnictwo przygotowała jednak przykre niespodzianki. Okazuje się bowiem, że plany zatwierdzone przez ARR wcale nie spełniają oczekiwań ARiMR i na potrzeby ubiegania się o dotację grupa musi przygotować drugi plan – tym razem na formularzu ARiMR. Niestety, okazało się również, że zaplanowane przez grupy działania i wydatki, zaakceptowane przez Agencję Rynku Rolnego, również nie spełniają oczekiwań ARiMR. Agencja ta bardzo wnikliwie przygląda się zaplanowanej realizacji poszczególnych celów stawianych grupom i związanym z tym wydatkom i oczekuje od grup zmiany zatwierdzonych wcześniej planów.

Ani ARiMR, ani ministerstwo rolnictwa nie widzi w tej sytuacji nic złego. Resort rolnictwa stwierdza, ze przecież nie wszystkie grupy producenckie muszą otrzymać wsparcie. W takiej sytuacji rolnicy zadają słuszne pytanie – po co ponosić koszty zawiązania grupy i spełnienia wszystkich wymagań związanych z uznaniem, a potem wydawać pieniądze na realizacje działań, które są grupom do niczego niepotrzebne, jeżeli w zamian nie otrzyma się pomocy?

O problemach grup producentów rolnych piszemy szerzej w marcowym wydaniu „top agrar Polska”.

 gi Fot: Shutterstock

 

Polecane dla Ciebie:

article icon

Wszystkie wojny Ameryki

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii