Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Co z dopłatami za 2016 rok?

Obrazek

Dokładnie tydzień temu relacjonowałem Wam warszawską konferencję p.o. prezesa ARiMR Dariusza Golca i wiceministra rolnictwa Ryszarda Zarudzkiego. Jej przekaz był jasny: rolnicy mogą spać spokojnie, były problemy z systemem, ale już ich nie ma, dopłaty będą w terminie, a medialna wrzawa jest nieuzasadniona. Czy aby na pewno?

Bartłomiej Czekała23 maja 2017, 13:50

Podczas konferencji w siedzibie Centrali ARiMR Dariusz Golec pokazał wszystkim dziennikarzom tabele, w których zestawiono dane dotyczące liczby złożonych wniosków, liczby wydanych decyzji oraz sumy wypłaconych rolnikom poszczególnych płatności. Prezes Agencji przekonywał, że tempo wypłaty dopłat bezpośrednich jest lepsze niż w 2016 roku, bowiem w analogicznym okresie rok temu na kontach rolników było mniej pieniędzy.

Jest to prawda o tyle, że rok temu nie było jesiennych zaliczek w wysokości 70% lecz w wysokości 50%. W trwającej jeszcze kampanii wypłacono rolnikom (nie wszystkim) zaliczki w wysokości 70% należnych dopłat bezpośrednich (bez płatności ONW i rolnośrodowiskowych). A potem agencyjny kurek z pieniędzmi jakby przysechł na kilka miesięcy. Dopiero na przełomie lutego i marca pieniądze zaczęły szybciej płynąć do rolników, ale nie wszystkich. Jedni dostawali przelewy na konto, inni pisma o konieczności wydłużenia terminu rozpatrywania ich  wniosku „z uwagi na skomplikowany charakter sprawy i konieczność przeprowadzenia wszystkich niezbędnych kontroli”.

To wszystko już wiecie, bo pisaliśmy o tym wiele razy, ale trzeba o tym przypominać  ministerialnym i agencyjnych włodarzom oraz urzędnikom. Oni operują statystykami generowanymi z systemu, który – jak zapewniają – już działa. Ale czy te dane są prawdziwe – to możecie zweryfikować tylko Wy.

Poniżej najnowsze agencyjne dane. ARiMR zapewnia, że do 23 maja wypłaciła rolnikom 13,793 mld zł w ramach dopłat bezpośrednich, czyli 93,03% wszystkich środków na ten cel. Jeżeli chodzi o ONW, to według Agencji rolnicy otrzymali już 1,225 mld zł, czyli 93,30% puli przeznaczonej na te płatności. Natomiast w przypadku płatności rolnośrodowiskowych, rolno-klimatycznych i ekologicznych ARiMR nie podała sumy wypłaconych pieniędzy informując jedynie, że 71,26% uprawnionych rolników ma wydaną decyzję administracyjną o przyznaniu tych płatności. A to - na mój nos – może oznaczać tylko jedno: zaczęto wydawać decyzję, ale nie zaczęto jeszcze wypłacać pieniędzy. Wiadomo przecież, że od wydania decyzji do wypłaty pieniędzy mija zazwyczaj ok. 2 tygodni.

A zatem decyzje wydane, wydrukowane i może nawet już wysłane do rolników (choć teraz nie ma wymogu ich doręczania) nabierają urzędowej mocy. Natomiast rolnicy – zwłaszcza Ci, którzy jeszcze czekają na te decyzje i – przede wszystkim – na pieniądze, nabierają coraz większego przekonania, że Agencja – wypłacając szybko zaliczki i potem opóźniając wypłatę reszty pieniędzy – zaliczyła ogromną wpadkę.    bcz

Fot. Czekała

Jestem ciekaw, co Wy otrzymaliście z ARiMR w ostatnich dniach, dlatego zachęcam do udziału w poniższej sondzie!


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)