Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

COPA: budżet na rolnictwo jest za mały

Unijna organizacja COPA skrytykowała wielkość budżetu na rolnictwo na lata 2021-2027. Jej zdaniem, zaproponowany przez Komisję Europejską poziom wydatków nie pozwoli na realizację strategii "Zielonego Ładu". Członkowie COPA zwrócili również uwagę na słabą pozycję Janusza Wojciechowskiego, komisarza ds. rolnictwa.

Kamila Szałaj17 czerwca 2020, 13:58
Podczas posiedzenia Prezydencji COPA zorganizowanego w formie telekonferencji jego uczestnicy wyrazili niezadowolenie z przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji przyszłego budżetu UE.

Przyznali oczywiście, że jest lepsza niż oferta sprzed dwóch lat, ale zauważyli, że w cenach bieżących to aż o 9 mld euro mniej niż w trwającej perspektywie finansowej. Ich zdaniem 391 mld euro to za mało, by zrealizować ambitne cele Zielonego Ładu, jakie na rolników nakłada KE.

- Strategia „Od pola do stołu” i strategia „Bioróżnorodności” wymagają ograniczenia produkcji, bo zakładają 10% odłogowania i zmniejszenie stosowania nawozów i środków ochrony roślin, a na wyrównanie strat nie ma przewidzianych dodatkowych środków. Dlatego jesteśmy z tego powodu bardzo niezadowoleni i apelujemy o korektę tych propozycji finansowych – powiedział Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz wiceprezydent COPA.

Słaba pozycja komisarza Wojciechowskiego 


COPA chciałaby również wzmocnienia pozycji unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Zamierza więc spotkać się w nim w najbliższym czasie, aby omówić pakiet negocjacji dotyczący strategii „Od pola do stołu”, strategii „Bioróżnorodności” oraz Wieloletnich Ram Finansowych. 

- Słaba pozycja komisarza Wojciechowskiego może wynikać z faktu, że na wiele rzeczy nie ma wpływu. Za sprawy umów handlowych odpowiada bowiem Phil Hogan, za kwestie klimatu Franz Timmermans, a za bioróżnorodność Stella Kyriakides. To trzeba zmienić – postuluje Marian Sikora, wiceprezydent COPA.


Zatrzymać nadmierny import


Copa zwróciła także uwagę, że niezbędne jest pilnowanie umów handlowych, aby nie dopuścić do zwiększania kontyngentów na przywóz żywności do UE. Zaapelowała również o nie zmniejszanie ochrony celnej unijnego rynku rolnego.


Skuteczna pomoc rolnikom w czasie koronawirusa 


Przedstawiciele COPA wyrazili również zadowolenie z działań podjętych przez Brukselę po wybuchu epidemii koronawirusa.

- Zakupy na prywatne przechowalnictwo to był dobry pomysł. Choć przydałoby się rozszerzyć to działanie o mięso drobiowe - poinformowała w komunikacie Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.


ksz


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)