Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Czy będą jeszcze dopłaty do kredytów klęskowych?

Obrazek

W związku z licznymi sygnałami i zapytaniami od rolników zwróciliśmy się pod koniec lutego br. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zapytaniem, czy wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje w najbliższym czasie uruchomienie kolejnej puli pieniędzy na dopłaty do kredytów na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych (z linii K01, K02, DK01, DK02).

Bartłomiej Czekała7 marca 2019, 09:09
Przypomnijmy, że 12 lutego wyczerpała się pula pieniędzy przeznaczona na ten cel i uruchomiona pod koniec stycznia br. Nadal jest bardzo wielu rolników, którzy chcą z takich kredytów skorzystać, ale banki nie mogą już udzielać tych kredytów na preferencyjnych warunkach i proponują w zamian kredyty komercyjne.

Z ministerstwa rolnictwa otrzymaliśmy odpowiedź, że w bieżącym roku nie zostały zapisane w rezerwie celowej  budżetu państwa dodatkowe środki na realizację pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. A dodatkowy limit środków będzie mógł zostać przeznaczony na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji w przypadku wygospodarowania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oszczędności w ramach innych pozycji planu finansowego na 2019 r.

Na taką zmianę planu finansowego ARiMR zgodę wyrazić musi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Sprawą zainteresowały się Izby Rolnicze. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz zwrócił się do szefa resortu rolnictwa o interwencję w tej sprawie. Ale otrzymał podobną odpowiedź co nasza redakcja: w bieżącym roku nie zostały zapisane w rezerwie celowej budżetu państwa dodatkowe środki na realizację pomocy przez Agencję, a dodatkowy limit środków będzie mógł zostać przeznaczony na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji jedynie w przypadku wygospodarowania przez ARiMR oszczędności.

Jednak przedwczoraj pojawił się dla rolników cień nadziei na uzyskanie jeszcze tej wiosny taniego kredytu preferencyjnego. Najwyraźniej po licznych sygnałach z terenu MRiRW postanowiło zadziałać w tej sprawie. Z informacji uzyskanej przez prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego w dniu 5 marca br. od zastępcy dyrektora Departamentu Finansów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Aleksandry Szelągowskiej wynika, że resort rolnictwa złożył wniosek o zwiększenie limitu środków przeznaczonych na dopłaty do kredytów klęskowych o kwotę 20 mln zł. Wniosek ten w połowie marca trafi pod obrady sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Jeżeli zostanie on zaakceptowany, wznowienie udzielania preferencyjnych kredytów klęskowych nastąpi pod koniec marca br.   bcz

Źródło: MRiRW, WIR
Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)