Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Czy robiąc w jagodniku międzyplon z koniczyny białej otrzyma się dopłaty z ekoschematów?

Obrazek

Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" padło wiele pytań od widzów do naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu. Pytania zadane podczas rejestracji lub na czacie zadawali: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska i Grzegorz Ignaczewski, redaktor, ekspert ds. funduszy unijnych i polityki rolnej.  Pytania dotyczyły m.in. łączenia dopłat z tytułu rolnictwa ekologicznego i ekoschematów.

Bartłomiej Czekała9 czerwca 2023, 06:00

Jedno z pytań o takie łączenie płatności do ekologii z ekoschematami zadała p. Małgorzata. - Mam jagodnik w uprawie ekologicznej. Czy robiąc międzyplon koniczynę białą uzyskam dodatkowe dopłaty? - pytała nasza Czytelniczka.

Nasz ekspert Marek Krysztoforski wskazał, że międzyplon jest na gruntach ornych jest złożony z co najmniej 2 gatunków roślin, a prawdopodobnie p. Małgorzata chciała go zasiać w międzyrzędziach jagodnika.

- To jest zasiew międzyrzędowy, a nie wsiewka. To tak nie możemy tego. zgłosić we wniosku. Nie sądzę, żeby to mogło być przyjęte jako międzyplon, ponieważ to jest uprawa trwała, a to dotyczy gruntów ornych. Co prawda np. uprawa maliny i truskawki jest na gruntach ornych, ale to są nadal uprawy trwałe, a tam nie możemy robić międzyplonów. Międzyplony realizujemy tylko na gruntach ornych. Ale jeżeli będą takie typy gospodarstw i taka wsiewka międzyrzędowa (wsianie międzyrządowe tej koniczyny), które z jednej strony zapewni azot, z drugiej strony okryje glebę, czyli spełni wymogi ekoschematu, to postulujcie o możliwość dodania takich ekoschematów, bo będzie to jeszcze możliwe - wskazywał Marek Krysztoforski.

Zobacz więcej pytań o ekoschematy i odpowiedzi ekspertów!Weź udział w kolejnym webinarium! Już 12 czerwca we wtorek porozmawiamy z ekspertami o dobrostanie zwierząt  w kontekście ekoschematów. Sprawdź program i zapisz się jeszcze dziś!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)